Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Na mapach: 52°13′39,8″N 21°00′54,7″E/52,227722 21,015194

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) – polski urząd administracji rządowej obsługujący ministra właściwego do spraw działu administracji rządowej rolnictwo, rozwój wsi i rynki rolne.

Ministerstwo zostało utworzone rozporządzeniem Rady Ministrów z 26 października 1999 r. (wchodzącym w życie z mocą obowiązującą 10 listopada 1999)[1].

Protoplastą było Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Koronnych utworzone 3 stycznia 1918 przez Radę Regencyjną Królestwa Polskiego[2].

Spis treści

Kierownictwo | edytuj kod

źródło[3]

Struktura organizacyjna | edytuj kod

W skład ministerstwa wchodzi Gabinet Polityczny Ministra oraz następujące komórki organizacyjne[5][6][7][8]:

  • Departament Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii
  • Departament Finansów
  • Departament Gospodarki Ziemią
  • Departament Hodowli i Ochrony Roślin
  • Departament Nadzoru Właścicielskiego
  • Departament Płatności Bezpośrednich
  • Departament Prawno-Legislacyjny
  • Departament Promocji i Jakości Żywności
  • Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich
  • Departament Rynków Rolnych
  • Departament Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej
  • Departament Strategii, Analiz i Rozwoju
  • Departament Współpracy Międzynarodowej
  • Departament Zarządzania Kryzysowego, Spraw Obronnych i Ochrony Informacji Niejawnych
  • Biuro Administracyjno-Budżetowe
  • Biuro Dyrektora Generalnego
  • Biuro Kontroli
  • Biuro Ministra
  • Biuro Pomocy Technicznej
  • Biuro Prasowe.

Organy podległe ministrowi lub przez niego nadzorowane[9]:

  • Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
  • Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa
  • Główny Lekarz Weterynarii
  • Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych

Jednostki organizacyjne podległe ministrowi[10]:

  • Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
  • Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Warszawie
  • Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie
  • Główny Inspektorat Weterynarii w Warszawie
  • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Warszawie
  • Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt w Warszawie
  • Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Warszawie
  • Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu
  • Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
  • Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli
  • Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku
  • Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach
  • Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach
  • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie
  • Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie
  • Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale
  • Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie
  • Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu
  • Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie
  • Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach
  • Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie
  • Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu
  • Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach

Jednostki organizacyjne nadzorowane przez ministra[10]:

  • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie
  • Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego w Warszawie
  • Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej
  • Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego w Warszawie
  • Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie
  • Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie
  • Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu
  • Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
  • Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach
  • Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach
  • Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu
  • Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie
  • Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie
  • Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Warszawie
  • Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach
  • Polski Klub Wyścigów Konnych w Warszawie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Zesłańców Sybiru w Bobowicku
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ks. dr Jana Dzierżona w Bogdańczowicach
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Boninie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Michała Drzymały w Brzostowie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Bolesława Chrobrego w Chrobrzu
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobrocinie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Dobryszycach
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Szafera w Głubczycach
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Aleksandra Świętochowskiego w Gołotczyźnie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Komisji Edukacji Narodowej w Henrykowie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ireny Kosmowskiej w Korolówce-Osadzie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. chor. Jana Szymańskiego w Marianowie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Macieja Rataja w Mieczysławowie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Osadników Wojskowych w Mieszkowicach
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Mokrzeszowie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. 1000-lecia Państwa Polskiego w Nakle Śląskim
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. II Czechosłowackiej Brygady Spadochronowej w Nowosielcach
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Józefa Piłsudskiego w Okszowie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. prof. Władysława Szafera w Rzemieniu
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ziemi Sandomierskiej w Sandomierzu-Mokoszynie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Staszica w Sejnach
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Adolfa Dygasińskiego w Sichowie Dużym
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Sokołowie Podlaskim
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie w Starym Lubiejewie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Suwałkach
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Staszica w Swarożynie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. I Armii Wojska Polskiego w Sypniewie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. mjr. pil. Władysława Szcześniewskiego w Widzewie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu
  • Zespół Szkół Ogrodniczych im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Rudnej
  • Zespół Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Marszewie
  • Zespół Szkół Rolniczych im. Wincentego Baranowskiego w Lututowie

Lista ministrów | edytuj kod

Ministrowie rolnictwa i dóbr narodowych w II RP | edytuj kod

  1. Franciszek Wojda
  2. Błażej Stolarski
  3. Stanisław Janicki
  4. Zygmunt Chmielewski
  5. Franciszek Bardel
  6. Franciszek Bujak
  7. Juliusz Poniatowski
  8. Józef Raczyński
  9. Jerzy Gościcki
  10. Alfred Chłapowski
  11. Józef Raczyński
  12. Stanisław Janicki
  13. Władysław Kiernik
  14. Józef Raczyński
  15. Aleksander Raczyński
  16. Karol Niezabytowski
  17. Wiktor Leśniewski
  18. Leon Janta Połczyński

Funkcję zlikwidowano 17 sierpnia 1932 i przekształcono w ministerstwo rolnictwa i reformy rolnej.

Ministrowie reform rolnych | edytuj kod

  1. Stanisław Osiecki
  2. Zdzisław Ludkiewicz
  3. Stanisław Janicki
  4. Wiesław Kopczyński
  5. Józef Radwan
  6. Józef Raczyński
  7. Witold Staniewicz
  8. Leon Kozłowski

Funkcję utworzono 24 lipca 1923, a zlikwidowano 17 sierpnia 1932 i włączono do ministerstwa rolnictwa i reformy rolnej.

Ministrowie rolnictwa i reformy rolnej w II RP | edytuj kod

  1. Seweryn Ludkiewicz (17 sierpnia 1932 – 9 maja 1933)
  2. Bronisław Nakoniecznikow-Klukowski (10 maja 1933 – 28 marca 1935)
  3. Juliusz Poniatowski (28 marca 1935 – 30 września 1939)

Kierownicy resortu rolnictwa i reform rolnych w PKWN 1944 | edytuj kod

  1. Andrzej Witos (ur. 1878, zm. 1973), od 21 lipca 1944 do 9 października 1944
  2. Edward Osóbka-Morawski (ur. 1909, zm. 1997), od 9 października 1944 do 31 grudnia 1944

Ministrowie rolnictwa i reform rolnych 1944–1951 | edytuj kod

  1. Edward Bertold (ur. 1912, zm. 1965), od 31 grudnia 1944 do 28 czerwca 1945
  2. Stanisław Mikołajczyk (ur. 1901, zm. 1966), od 28 czerwca 1945 do 5 lutego 1947
  3. Jan Dąb-Kocioł (ur. 1898, zm. 1976), od lutego 1947 do 26 maja 1951

Ministrowie rolnictwa 1951–1981 | edytuj kod

  1. Jan Dąb-Kocioł (ur. 1898, zm. 1976), od 26 maja 1951 do 18 marca 1954
  2. Edmund Pszczółkowski (ur. 1904, zm. 1997), od 18 marca 1954 do 30 marca 1956
  3. Antoni Kuligowski (ur. 1910, zm. 1992), od 30 marca 1956 do 10 stycznia 1957
  4. Edward Ochab (ur. 1906, zm. 1989), od 10 stycznia 1957 do 27 października 1959
  5. Mieczysław Jagielski (ur. 1924, zm. 1997), od 27 października 1959 do 30 czerwca 1970
  6. Józef Okuniewski (ur. 1920, zm. 2016), od 30 czerwca 1970 do 16 lutego 1974
  7. Kazimierz Barcikowski (ur. 1927, zm. 2007), od 16 lutego 1974 do 17 grudnia 1977
  8. Leon Kłonica od 17 grudnia 1977 do 12 lutego 1981
  9. Jerzy Wojtecki (ur. 1929, zm. 1998), od 12 lutego 1981 do 3 lipca 1981

Ministrowie rolnictwa i gospodarki żywnościowej 1981–1985 | edytuj kod

  1. Jerzy Wojtecki (ur. 1929, zm. 1998), od 3 lipca 1981 do 23 marca 1983
  2. Stanisław Zięba od 23 marca 1983 do 6 listopada 1985

Ministrowie rolnictwa, leśnictwa i gospodarki żywnościowej 1985–1989 | edytuj kod

  1. Stanisław Zięba od 12 listopada 1985 do 19 września 1988
  2. Kazimierz Olesiak od 27 września 1988 do 1 sierpnia 1989
  3. Czesław Janicki (ur. 1926, zm. 2012), od 12 września 1989 do 20 grudnia 1989

Ministrowie rolnictwa i gospodarki żywnościowej 1989 | edytuj kod

  1. Czesław Janicki (ur. 1926, zm. 2012), od 20 grudnia 1989 do 31 grudnia 1989

III Rzeczpospolita (od 1989) | edytuj kod

Ministrowie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej | edytuj kod

Herb Polski

Uwagi | edytuj kod

  1. Objęcie urzędu – pierwszy dzień urzędowania – zaprzysiężenie.
  2. Złożenie urzędu – ostatni dzień urzędowania.

Przypisy | edytuj kod

  1. Dz.U. z 1999 r. nr 91, poz. 1016
  2. Dekret Rady Regencyjnej o tymczasowej organizacji Władz Naczelnych w Królestwie Polskiem (Dz.U. z 1918 r. nr 1, poz. 1).
  3. Ludzie, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi [dostęp 2017-01-11] .
  4. Tadeusz Romańczuk. gov.pl/rolnictwo. [dostęp 2018-08-19].
  5. M.P. z 2015 r. poz. 1146
  6. M.P. z 2016 r. poz. 1097
  7. M.P. z 2017 r. poz. 510
  8. M.P. z 2018 r. poz. 494
  9. Dz.U. z 2017 r. poz. 2325
  10. a b M.P. z 2018 r. poz. 182
  11. a b Adam Tański urzędował łącznie jako minister w dwóch gabinetach 466 dni.
  12. a b Jarosław Kalinowski urzędował łącznie jako minister w dwóch gabinetach 689 dni.
  13. a b Artur Balazs urzędował łącznie jako minister w jednym gabinecie 938 dni.
  14. a b Krzysztof Jurgiel urzędował łącznie jako minister w trzech gabinetach 1522 dni.
  15. a b Andrzej Lepper urzędował łącznie jako minister w jednym gabinecie 406 dni.
  16. a b Marek Sawicki urzędował łącznie jako minister w trzech gabinetach 2323 dni.
Na podstawie artykułu: "Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy