Mirosław Kiedzik


Mirosław Kiedzik w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mirosław Tadeusz Kiedzik (ur. 19 września 1959) – katolicki prezbiter, doktor nauk teologicznych, biblista, tłumacz Biblii, Kapelan Jego Świątobliwości.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Jest absolwentem Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie. Święcenia prezbiteriatu otrzymał 1 czerwca 1985 w katedrze gnieźnieńskiej z rąk kard. Józefa Glempa. Wykładał Nowy Testament na wydziałach teologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Był redaktorem naukowym Ekumenicznego Przekładu Pisma Świętego oraz tłumaczem Dziejów Apostolskich i Listu do Rzymian.

Po powstaniu diecezji bydgoskiej w 2004 został do niej inkardynowany. W latach 2008-2013 był proboszczem parafii św. Maksymiliana Kolbego w Bydgoszczy.

27 grudnia 2011 Prokuratura Rejonowa w Bydgoszczy umorzyła dochodzenie wszczęte w związku z oskarżeniami o pedofilię. Ze względu na nieobyczajne zachowanie, nie mające jednak znamion pedofilii, 1 lutego 2013 został usunięty przez bp. Jana Tyrawę z urzędu proboszcza oraz odsunięty od prowadzenia wykładów w Wyższym Seminarium Duchownym w Bydgoszczy i skierowany do pracy jako kapelan Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy i Hospicjum. im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy. Jednocześnie Kuria Diecezji bydgoskiej przeprowadziła dochodzenie kanoniczne, przekazując następnie dokumentację do Kongregacji Nauki Wiary. W oczekiwaniu na wyrok kanoniczny został 31 stycznia 2018 przeniesiony do Domu Księży Emerytów[1][2].

Współautor artykułu O ekumenicznym tłumaczeniu Nowego Testamentu opublikowanego w Roczniki Teologiczne Warszawsko-Praskie (2001) zarzuca Kiedzikowi, że podpisane przez niego Słowo Wstępne do ekumenicznego przekładu Nowego Testamentu jest plagiatem jego artykułu[3].

Publikacje | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Nocna zmiana w bydgoskich parafiach? Kuria odpowiada na zarzuty o przenoszeniu księdza | Metropolia Bydgoska, metropoliabydgoska.pl [dostęp 2020-07-03]  (pol.).
  2. Oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy, Diecezja bydgoska [dostęp 2020-07-03]  (pol.).
  3. Leszek Jańczuk. Spory konfesyjne podczas prac nad ekumenicznym przekładem Nowego Testamentu. „Collectanea Theologica”. 1/84, s. 82, 2014. UKSW

Bibliografia | edytuj kod

  • Poprzedni proboszczowie (pol.). Parafia św. Maksymiliana Kolbego w Bydgoszczy. [dostęp 2015-06-06].
  • Mirosław Kiedzik, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2015-06-06] .
  • Mirosław Kiedzik: Słowo Boże (Łk 8,4-21) Studium z teologii św. Łukasza. Warszawa: Vocatio, 1998. ISBN 83-7146-106-2.
  • Ludzie Hospicjum (pol.). Hospicjum. im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy. [dostęp 2015-06-06].
Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Mirosław Kiedzik" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy