Mirosław Przylipiak


Mirosław Przylipiak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mirosław Przylipiak (ur. 6 listopada 1955 w Mrągowie) – polski filmoznawca, historyk i teoretyk filmu. Profesor zwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego oraz profesor Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku.

Kariera naukowa | edytuj kod

Mirosław Przylipiak ukończył w 1974 V Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku. W 1979 ukończył studia na kierunku filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Doktoryzował się w 1989 na Uniwersytecie Jagiellońskim jako autor pracy Modele podmiotowości wypowiedzi filmowej. Był stypendystą Programu Fulbrighta na Uniwersytecie Harvarda (1998–1999) oraz Fundacji Rockefellera (2002)[1]. Autor licznych publikacji naukowych i książek z zakresu teorii i historii kina, wśród których znajdują się: Kino stylu zerowego (1994), Prolegomena do współczesnej „gramatyki” wypowiedzi audiowizualnej (1995), Kino najnowsze (1999, wraz z Jerzym Szyłakiem), Poetyka filmu dokumentalnego (2000), a przede wszystkim seria wydawnicza Kino bezpośrednie (2007-2014). W Poetyce kina dokumentalnego, która stanowiła zarazem jego pracę habilitacyjną i za którą Przylipiak otrzymał Nagrodę im. Bolesława Michałka[2][3], usiłował wypracować definicję dokumentu na podstawie możliwie największego zgromadzonego materiału źródłowego. Końcowa definicja filmu dokumentalnego brzmiała następująco:

Film dokumentalny to taki autonomiczny, istniejący jako osobna całość przekaz audiowizualny, który prezentuje wycinek świata kompletnego, w którym znaczenia nominalne są tożsame ze źródłowymi, w którym istnieje dystans czasowy między momentem rejestracji a momentem odbioru, gdzie zostaje zachowana indeksalna wierność odtworzenia czasu i przestrzeni w ramach ujęcia. W którym realizatorzy nie ingerują w rzeczywistość przed kamerą albo ingerują i fakt tej ingerencji czynią elementem strukturalnym filmu, albo też ingerują w tym celu, aby przywrócić taki stan tej rzeczywistości, jaki istniał przed pojawieniem się ekipy filmowej, lub też aby wyzwolić prawdę zachowań osób filmowanych, który naśladuje w swojej strukturze konwencjonalne sposoby właściwego człowiekowi podporządkowania rzeczywistości, w którym funkcja autoteliczna względem warsztatu lub tworzywa filmowego, o ile istnieje, nie może przytłumić i zdominować funkcji przedmiotowej[4].

W podzielonym na trzy tomy Kinie bezpośrednim Przylipiak omawiał zjawisko dokumentalnego filmu bezpośredniego, koncentrując się na kanadyjskim i amerykańskim Direct Cinema lat 60. i 70. XX wieku[5]. W 2010 nadany mu został tytuł profesora nauk humanistycznych[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. PRZYLIPIAK MIROSŁAW – Encyklopedia Gdańska, www.gedanopedia.pl [dostęp 2018-11-18]  (pol.).
  2. WYKŁADOWCY - AKADEMIA POLSKIEGO FILMU (pol.). AKADEMIA POLSKIEGO FILMU. [dostęp 2018-11-18].
  3. a b Prof. Mirosław Medard Przylipiak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2018-11-18] .
  4. Cyt. za: Tomasz Rachwald, Metody dokumentalne w filmie: recenzja książki, „Panoptikum” 2013, 12 (19), s. 278.
  5. EwaE. Mazierska EwaE., Kino bezpośrednie w soczewce Mirosława Przylipiaka, „Kwartalnik Filmowy”, 66, 2009, s. 218-221 .
Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Mirosław Przylipiak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy