Missaguash


Missaguash w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

i

Missaguash (ang. Missaguash River, fr. Rivière Mésagouèche) – niewielka rzeka w Kanadzie stanowiąca południową część granicy między prowincjami Nowy Brunszwik i Nowa Szkocja na przesmyku Chignecto. Miała duże znaczenie w XVIII wieku, kiedy stanowiła de facto granicę między terytoriami francuskimi (po stronie lewobrzeżnej) i brytyjskimi.

Nazwa rzeki prawdopodobnie pochodzi z języka mikmak i oznacza "bagienną rzekę", co może odnosić się do bagien Tantramar, przez które Missaguash przepływa. Źródło rzeki znajduje się w torfowisku Missaguash, następnie płynie ona kilka kilometrów na południe i wpada do Cumberland Basin (część Zatoki Fundy).

Około 1672 roku niewielka grupa Akadian z Port-Royal, prowadzona przez Jacques'a Bourgeois, założyła osadę Beaubassin nad południowym brzegiem rzeki, niedaleko jej ujścia. Osadnicy osuszyli bagienne tereny wokół Missaguash i przeznaczyli je pod rolnictwo poprzez budowę wałów odcinających ziemię od morza.

Osada rozrastała się do 1750 roku. Wtedy to francuski ksiądz Jean-Louis Le Loutre poprowadził wojowników z plemienia Mikmak do ataku na wioskę, w celu zmuszenia Akadian do przeniesienia się na francuskie terytoria na północ od Missaguash. Le Loutre chciał w ten sposób zapobiec dalszemu wzrostowi napięcia w stosunkach Akadian z Wielką Brytanią. Jesienią 1750 roku wojska angielskie pod dowództwem majora Charlesa Lawrence'a zbudowały Fort Lawrence w miejscu spalonej osady.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Missaguash" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy