Missouri (rzeka)


Missouri (rzeka) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Missouri – rzeka w Stanach Zjednoczonych, dopływ Missisipi (dłuższy od rzeki głównej). Wraz z Missisipi stanowi najdłuższą rzekę Ameryki Północnej, o długości ok. 5970 km.

Spis treści

Przebieg rzeki | edytuj kod

Hydrologiczny początek biegu Missouri znajduje się u źródeł potoku Brower's Spring, który za pośrednictwem kilku innych potoków wpada do rzeki Jefferson[2]. Oficjalny początek rzeki Missouri znajduje się w stanie Montana, w pobliżu miasta Three Forks, gdzie powstaje ona z połączenia trzech rzek źródłowych – Jefferson, Madison i Gallatin.

Missouri wpada do Missisipi niedaleko na północ od miasta Saint Louis w stanie Missouri, po przebyciu 3767 km[1]. Jej długość liczona od źródeł rzeki Madison wynosi 4062 km. Kolejno przepływa przez stany: Montana, Dakota Północna, Dakota Południowa, Nebraska, Iowa, Kansas i Missouri.

Missouri w sztuce | edytuj kod

George Caleb Bingham „Fur Traders on Missouri River”, ok. 1845

Amerykański malarz George Catlin, podróżując wzdłuż Missouri w latach 30. XIX wieku, portretował plemiona Indian. Namalował również kilka krajobrazów nad samą rzeką, na przykład „Floyd's Bluff” czy „Brick Kilns”, obydwa z 1832 roku.

Szwedzki malarz Karl Bodmer towarzyszył niemieckiemu podróżnikowi i odkrywcy, księciu Maximilianowi zu Wied-Neuwied w latach 18321834 w jego ekspedycji wzdłuż rzeki Missouri. Bodmer został zatrudniony w celu portretowania plemion Indian, które odkryją w czasie podróży po zachodniej Ameryce. Przy okazji stworzył jednak kilka krajobrazów z rzeką Missouri w roli głównej.

Rzeka stała się również natchnieniem dla piosenki Pete Seegera z 1967Waist Deep in the Big Muddy (chociaż istnieją pewne nieścisłości odnośnie do lokalizacji zdarzeń z piosenki. Piosenkarz używa również jako miejsca akcji stanu Loo-siana). Akcja piosenki ma miejsce w 1942, opowiada o treningu żołnierzy przed wyjazdem na front II wojny światowej, ale zawarty w niej obraz głupiego kapitana, który wpycha swoich podwładnych w coraz bardziej beznadziejną sytuację jest paralelą do wojny w Wietnamie. W piosence kapitan prowadzi swoją jednostkę na manewry, nalega na przekroczenie rzeki (Missouri), upierając się, że przejście jest bezpieczne. Kapitan tonie w mulistym dnie, a jego wojsko zawraca prowadzone przez sierżanta, który zakwestionował rozkaz kapitana.

Główne dopływy | edytuj kod

Dopływy uporządkowane w od początku biegu rzeki Missouri.

  • Grand (Dakota Południowa)
  • Moreau (Dakota Południowa)
  • Cheyenne (Dakota Południowa)
  • Bad (Dakota Południowa)
  • White (Dakota Południowa)
  • Big Sioux (granica stanów Dakota Południowa, Iowa i Nebraska)

Większe miasta nad rzeką | edytuj kod

Zlewnia rzeki jest zamieszkana przez około 10 milionów osób, w tym przez Indian z 28 plemion, mieszkańców 10 stanów USA i niewielkiej części Kanady[1]. Główne miasta nad rzeką to:

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d The Missouri River Story – USGS
  2. The True Utmost Reaches of the Missouri – Montana Outdoors
Kontrola autorytatywna (rzeka):
Na podstawie artykułu: "Missouri (rzeka)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy