Mistrz Ołtarza z Hersbruck


Mistrz Ołtarza z Hersbruck w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrz Ołtarza z Hersbruck – anonimowy malarz niemiecki czynny w drugiej połowie XV wieku w Bambergi.

Jego nazwa pochodzi od Ołtarza z Hersbruck powstałego w 1490 roku. Ołtarz składał się z obrazów znajdujących się na zewnętrznej i wewnętrznej stronie skrzydeł. Przy zamkniętych skrzydłach wewnętrznych w centralnej części ołtarza znajdują się rzeźby czterech ojców kościoła i Madonny z Dzieciątkiem (pośrodku), na bocznych kwaterach znajdują się duże sceny przedstawiające Narodziny Chrystusa (po lewej) i Śmierć Marii (po prawej)[1]. Przy otwarciu środkowej części ołtarza ukazuje się osiem mniejszych obrazów, przedstawień Męki Pańskiej i scen z życia Marii. Przez wiele lat ołtarz znajdował się w Germanisches Nationalmuseum w Norymberdze, a od 1961 roku ponownie trafił do kościoła parafialnego w Hersbruck. Przy Ołtarzu z Hersbruck prawdopodobnie artysta współpracował z Michaelem Wolgemutem, którego ręka widoczna jest w niektórych partiach obrazów.

Styl artysty | edytuj kod

Ołtarz przy zamkniętych środkowych kwaterach

Mistrz Ołtarza z Hersbruck tworzył w późnogotyckim stylu (stosował jej symbolikę) z elementami zaczerpniętymi ze sztuki niderlandzkiej (szczegółowe przedstawienie krajobrazu) oraz z niewielkim wpływem renesansu włoskiego. Wolfgang Hütt zauważa:

Łączył on żywiołowy temperament z umiejętnością przedstawiania scen pełnych spokoju. Jego postacie odznaczają się żywością i plastycznością, a koloryt obrazów, pełen wyrazistych kontrastów, zdominowany jest przez lśniące barwy i głębokie, ciepłe tony[2].

Prace Mistrza Ołtarza z Hersbruck miały wielki wpływ na rozwój malarstwa w Bambergu i styl takich artystów jak Paul Lautensack czy Jan Polak. Przez długi czas Mistrza identyfikowano z Wolfgangiem Katzheimerem starszym.

Przypisy | edytuj kod

  1. Ołtarz przy zamkniętych środkowych kwaterach
  2. Hütt 1985 ↓, s. 61.

Bibliografia | edytuj kod

  • Wolfgang Hütt: Niemieckie malarstwo i grafika późnego gotyku i renesansu. Warszawa: PWN, 1985. ISBN 83-01-04621-X.
Na podstawie artykułu: "Mistrz Ołtarza z Hersbruck" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy