Mistrz Olof


Mistrz Olof w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrz Olof (szw. Mäster Olof) – szwedzki dramat historyczny Augusta Strindberga z 1872 roku. Jeden ze znawców twórczości Strindberga, profesor Gunnar Ollén wspomina w swoich pracach, że „Nowa Gazeta Ilustrowana” (szw. Ny Illustrerad Tidning) uznała „Mistrza Olofa”, „najwspanialszym dziełem szwedzkiej dramaturgii”[1].

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Akcja dramatu rozgrywa się w XVI-wiecznej Szwecji, za panowania Gustawa I Wazy, w czasie gdy Szwecja przyjmowała luteranizm, a król przeprowadzał reformę Kościoła. W momencie rozpoczęcia akcji Olof jest młodym księdzem (pierwowzorem postaci jest szwedzki pisarz i reformator Olaus Petri), uczącym w szkole katedralnej w Stangnas. To on wprowadził i rozpowszechnił w kraju nowe idee religijne i polityczne.

Inscenizacje | edytuj kod

W 1872 roku dramat został odrzucony przez Teatr Królewski w Sztokholmie, a jego światowa prapremiera odbyła się dopiero w 1881 roku w sztokholmskim Nya teatern w reżyserii Ludviga Josephsona. Ponadto sztukę Strindberga wystawiano w Finlandii, Norwegii, Danii i Niemczech (berlińskie Max Reinhardt Volksbühne).

Polska realizacja | edytuj kod

Polska prapremiera Mistrza Olofa odbyła się 30 października 1983 roku na deskach poznańskiego Teatru Polskiego w reżyserii Jerzego Kreczmara i była to zarazem jego ostatnia praca reżyserska[2]. Andrzej Nils Uggla, profesor Uniwersytetu Uppsalskiego[3], uznał inscenizację Kreczmara za "ponadczasową"[4].

Muzykę do spektaklu skomponował Jan A.P. Kaczmarek, scenografię zaprojektował Zbigniew Bednarowicz, a w obsadzie znaleźli się między innymi, Wojciech Siedlecki (Olof), Grzegorz Mrówczyński (Magnat), Andrzej Szczytko (Niemiec), Mariusz Puchalski (Knipperdolink) i Piotr Wypart (Mons Sommar - biskup z Strägnäs)[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. Przerwa techniczna | Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, repozytorium.amu.edu.pl [dostęp 2019-03-23]  (pol.).
  2. Jerzy Kreczmar | Twórca | Culture.pl [dostęp 2016-09-04] .
  3. Zmarł Andrzej Nils Uggla - PoloniaInfo, www.poloniainfo.se [dostęp 2016-09-04] .
  4. prof. Andrzej Nils Uggla: Od Reformacji do Solidarności. Poznań: 2011, s. 354
  5. Teatr w Polsce - polski wortal teatralny, www.e-teatr.pl [dostęp 2016-09-04] .
Na podstawie artykułu: "Mistrz Olof" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy