Mistrzostwa Świata Juniorów w Hokeju na Lodzie 2013


Mistrzostwa Świata Juniorów w Hokeju na Lodzie 2013 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

37. Mistrzostwa Świata Juniorów w Hokeju na Lodzie – turniej hokejowy, który odbył się od 26 grudnia 2012 do 5 stycznia 2013 w rosyjskim mieście Ufa. Mecze rozgrywane były w dwóch halach: Ufa Arena oraz Pałac Lodowy Saławat Jułajew. Były to pierwsze w historii mistrzostwa w tym mieście, zaś po raz czwarty zawodnicy tej kategorii wiekowej rozegrają turniej o mistrzostwo świata w Rosji. Poprzednio to państwo organizowało czempionat w 2001 roku.

Obrońcą tytułu mistrzowskiego była reprezentacja Szwecji, która w 2012 roku w Calgary pokonała po dogrywce Rosję 1:0.

Złoty medal zdobyli reprezentanci Stanów Zjednoczonych pokonując w finale Szwedów 1:3. Było to trzecie w historii zwycięstwo tej reprezentacji, a pierwsze od 2010 roku. Po raz pierwszy od 1998 roku drużyna Kanady nie zdobyła medalu w tych rozgrywkach.

Spis treści

Elita | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Świata Juniorów w Hokeju na Lodzie 2013/Elita. Pałac Lodowy Saławat Jułajew

W tej części mistrzostw uczestniczy 10 najlepszych drużyn na świecie. System rozgrywania meczów jest inny niż w niższych dywizjach. Najpierw drużyny grają w dwóch grupach, każda po 5 drużyn. Z niej najlepsza bezpośrednio awansuje do półfinałów, a z miejsc drugich i trzecich, walczą na krzyż między sobą o awans do finałowej czwórki. Najgorsze dwie drużyny każdej z grup walczą w meczach między sobą o utrzymanie w elicie. Najgorsza drużyna spada do pierwszej dywizji.

Hale w których odbyły się zawody to:
Ufa Arena (o pojemności 8.250 miejsc)
Pałac Lodowy Saławat Jułajew (o pojemności 4.043 miejsc)

Meczem otwarcia w turnieju juniorów było spotkanie Łotwa - Finlandia odbyło się ono 26 grudnia 2012 roku w Pałacu Lodowym. Strzelcem pierwszej bramki turnieju został Fin Lehkonen. Dzień później w meczu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Niemcami strzelono najszybszą bramkę mistrzostw. W dziewiętnastej sekundzie meczu do bramki rywali trafił Kuraly. Najwartościowszym zawodnikiem mistrzostw został wybrany Amerykanin grający na pozycji bramkarza - John Gibson.

Pierwsza dywizja | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Świata Juniorów w Hokeju na Lodzie 2013/I Dywizja.

Grupa A

Grupa B

W mistrzostwach pierwszej dywizji uczestniczy 12 zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy po 6 zespołów. Rozegrają one mecze systemem każdy z każdym. Zwycięzca turnieju grupy A awansuje do mistrzostw świata elity w 2014 roku, zaś najsłabsza drużyna grupy B spadnie do drugiej dywizji.

Turniej Grupy A odbył się w dniach 915 grudnia 2012 roku we Francji (Amiens).

Turniej Grupy B odbył się w dniach 1016 grudnia 2012 roku na Ukrainie (Donieck).

Awans do Elity MŚ wywalczyła kadra Norwegii, natomiast do pierwszej dywizji grupy B została zdegradowana Francja. Do grupy A pierwszej dywizji awansowała Polska, zaś do drugiej dywizji grupy B spadła Chorwacja.


Druga dywizja | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Świata Juniorów w Hokeju na Lodzie 2013/II Dywizja.

Grupa A

Grupa B

W mistrzostwach drugiej dywizji uczestniczy 12 zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy po 6 zespołów. Rozegrają one mecze systemem każdy z każdym. Zwycięzca turnieju grupy A awansuje do mistrzostw świata pierwszej dywizji w 2014 roku, zaś najsłabsza drużyna grupy B spadnie do trzeciej dywizji.

Turniej Grupy A odbył się w dniach 915 grudnia 2012 roku w Rumunii (Braszów).

Turniej Grupy B odbędzie się w dniach 1218 stycznia 2013 roku w Serbii (Nowy Sad).

Awans do pierwszej dywizji wywalczyła drużyna Japonii, natomiast spadek do drugiej dywizji grupy B zanotowała drużyna Hiszpanii.

Trzecia dywizja | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Świata Juniorów w Hokeju na Lodzie 2013/III Dywizja.

W mistrzostwach trzeciej dywizji uczestniczy 6 zespołów. Rozegrają one mecze systemem każdy z każdym. Zwycięzca turnieju awansuje do mistrzostw świata drugiej dywizji w 2014 roku.

Turniej odbędzie się w dniach 1420 stycznia 2013 roku w Bułgarii w Sofia).


Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mistrzostwa Świata Juniorów w Hokeju na Lodzie 2013" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy