Mistrzostwa Świata Konstruktorów


Mistrzostwa Świata Konstruktorów w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Świata Konstruktorów, (oryg. World Manufacturers’ Championship) – coroczny cykl wyścigów samochodowych typu Grand Prix, organizowany przez AIACR w latach 19251927. Celem Mistrzostw było wyłonienie mistrza w kategorii konstruktorów, tj. konstruktora, który zdobył najmniej punktów w całym sezonie. Wyścigi składające się na Mistrzostwa Świata nazywane były Grandes Épreuves.

Spis treści

Punktacja | edytuj kod

W przeciwieństwie do wyścigów Formuły 1, mistrzostwo otrzymywał konstruktor z najmniejszą liczbą punktów; w przypadku, kiedy więcej konstruktorów miało tę samą liczbę punktów, zwyciężał konstruktor z największym pokonanym dystansem. Za pierwsze, drugie i trzecie miejsce przyznawano odpowiednio 1, 2 i 3 punkty. Konstruktorzy, których kierowcy ukończyli wyścig poza czołową trójką zdobywali 4 punkty. Jeśli żaden z kierowców konstruktora nie dojechał do mety, przyznawano mu pięć punktów, a gdy nie zgłoszono żadnego kierowcy do wyścigu, konstruktor zdobywał 6 punktów.

Dodatkowym wymaganiem klasyfikowania w mistrzostwach było uczestnictwo w przynajmniej dwóch wyścigach. Ponadto w sezonie 1925 każdy konstruktor musiał uczestniczyć w zawodach we własnym kraju oraz w Grand Prix Włoch. Również w 1925 roku odrzucano jeden z wyników.

Wyścigi | edytuj kod

Mistrzowie | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mistrzostwa Świata Konstruktorów" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy