Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2006


Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2006 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2006 – 70. edycja mistrzostw świata organizowane przez IIHF, która odbyła się po raz pierwszy na Łotwie. Turniej Elity odbył się w dniach 5-21 maja, a miastem goszczącym najlepsze drużyny świata była Ryga.

Czas i miejsce rozgrywania pozostałych turniejów:

Spis treści

Elita | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2006/Elita.


W tej części mistrzostw uczestniczy najlepsze 16 drużyn na świecie. System rozgrywania meczów jest inny niż w niższych dywizjach. Najpierw odbywa się faza grupowa, w której zespoły są podzielone w czterech grupach po cztery zespoły. Z każdej grupy awansuje po trzy drużyny do drugiej fazy grupowej, zaś najgorsze tj. z czwartych miejsc walczą o utrzymanie między sobą systemem kołowym (każdy z każdym). Dwie najlepsze drużyny spadają do pierwszej dywizji. Dwanaście zespołów jakie pozostaną w walce o medale, zostaną podzielone na dwie grupy po 6 zespołów. Mecze rozgrywane są systemem kołowym (każdy z każdym) z zaliczenie wyników pierwszej fazy grupowej. Cztery najlepsze drużyny awansują do fazy pucharowej, gdzie przegrywająca drużyna nie liczy się w walce o tytuł mistrzowski.

Po raz pierwszy w historii mistrzostwa odbywały się na Łotwie, a po raz drugi w kraju byłego Związku Radzieckiego.

Hale w których odbyły się zawody to:
Arēna Rīga (o pojemności 10 500 miejsc)
Skonto Arena (o pojemności 6 500 miejsc)

Zawody odbyły się w dniach 5 - 21 maja 2006 roku. Pierwszym meczem, który odbył się na tych mistrzostwach to spotkanie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Nowegii. W tymże meczu pierwszą bramkę w turnieju zdobył Tommy Jakobsen, który strzelił bramkę w trzynastej minucie i 32 sekundzie.

Królem strzelców mistrzostw został Sidney Crosby, który zdobył 8 bramek w dziewięciu rozegranych meczach, również w punktacji kanadyjskiej ten zawodnik był najlepszy, zdobył 16 punktów (8 bramek i 8 asyst). Do piątki gwiazd zaliczono: bramkarza reprezentacji Białorusi - Miezina, obrońców: Fina Nummelina i Szweda Kronwalla oraz napastników: Crosbiego, Rosjanina Owieczkina oraz Czecha Výbornego. MVP turnieju został wybrany Niklas Kronwall.

Pierwsza dywizja | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2006/I Dywizja.

Grupa A

Grupa B

W mistrzostwach pierwszej dywizji uczestniczyło 12 zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy po 6 zespołów. Rozegrały one mecze systemem każdy z każdym. Zwycięzcy turniejów awansowali do mistrzostw świata elity w 2007 roku, zaś najsłabsze drużyny spadły do drugiej dywizji.

Grupa A rozgrywała swoje mecze w francuskim mieście Amiens w hali Coliséum. Turniej odbywał się w dniach 24 - 30 kwietnia 2006 roku.

Grupa B rozgrywała swoje mecze w estońskiej stolicy - Tallinie. Turniej odbywał się w dniach 23 - 29 kwietnia 2006 roku. W Chinach swoje mecze rozgrywała reprezentacja Polski.

Druga dywizja | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2006/II Dywizja.

Grupa A

Grupa B

W mistrzostwach pierwszej dywizji uczestniczyło 12 zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy po 6 zespołów. Rozegrały one mecze systemem każdy z każdym. Zwycięzcy turniejów awansowali do mistrzostw świata elity w 2007 roku, zaś najsłabsze drużyny spadły do drugiej dywizji.

Grupa A rozgrywała swoje mecze w bułgarskiej stolicy - Sofii w hali Hala Sportów Zimowych. Turniej odbywał się w dniach 27 marca - 2 kwietnia 2006 roku.

Grupa B rozgrywała swoje mecze w nowozelandzkim mieście - Auckland w hali Botany. Turniej odbywał się w dniach 3 - 9 kwietnia 2006 roku.

Trzecia Dywizja | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2006/III Dywizja.

Grupa A

W mistrzostwach pierwszej dywizji uczestniczyło 5 zespołów. Rozegrały one mecze systemem każdy z każdym. Zwycięzcy turniejów awansowali do mistrzostw świata drugiej dywizji w 2007 roku. Turniej rozegrany został w stolicy Islandii - Reykjavíku w dniach 24 - 29 kwietnia 2006 roku w hali Laugardalur Arena.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2006" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy