Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2007


Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2007 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2007 – 71. edycja mistrzostw świata organizowane przez IIHF, która odbyła się po raz drugi w niepodległej Rosji. Turniej Elity odbył się w dniach 27 kwietnia-13 maja, a miastami goszczącymi najlepsze drużyny świata były Moskwa i Mytiszczi.

Czas i miejsce rozgrywania pozostałych turniejów:

Spis treści

Elita | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2007/Elita. Mytiszczi Arena

W tej części mistrzostw uczestniczy najlepsze 16 drużyn na świecie. System rozgrywania meczów jest inny niż w niższych dywizjach. Najpierw odbywa się faza grupowa, w której zespoły są podzielone w czterech grupach po cztery zespoły. Z każdej grupy awansuje po trzy drużyny do drugiej fazy grupowej, zaś najgorsze tj. z czwartych miejsc walczą o utrzymanie między sobą systemem kołowym (każdy z każdym). Dwie najlepsze drużyny spadają do pierwszej dywizji. Dwanaście zespołów jakie pozostaną w walce o medale, zostaną podzielone na dwie grupy po 6 zespołów. Mecze rozgrywane są systemem kołowym (każdy z każdym) z zaliczenie wyników pierwszej fazy grupowej. Cztery najlepsze drużyny awansują do fazy pucharowej, gdzie przegrywająca drużyna nie liczy się w walce o tytuł mistrzowski.

Mecze rozegrane były w Rosji po raz drugi w historii. Ostatni turniej mistrzowski odbył się tu w 2000 roku, a miastem, które gościło najlepsze drużyny świata był Petersburg.

Hale w których odbyły się zawody to:
Hodynka Arena (o pojemności 14 000 miejsc)
Mytiszczi Arena (o pojemności 7 000 miejsc)

Zawody odbyły się w dniach 27 kwietnia - 13 maja 2007 roku. Pierwszym meczem, który odbył się na tych mistrzostwach to spotkanie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Austrią. W tymże meczu pierwszą bramkę w turnieju zdobył Phil Kessel, który strzelił bramkę w pierwszej minucie i 59 sekundzie.

Królem strzelców mistrzostw został Aleksiej Morozow, który zdobył 8 bramek w siedmiu rozegranych meczach, zaś w punktacji kanadyjskiej najlepszym był Johan Davidsson, który zdobył 14 punktów (7 bramek i 7 asyst). Do piątki gwiazd zaliczono: bramkarza reprezentacji Finlandii - Lehtonena, obrońców: Fina Nummelina i Rosjanina Markowa oraz napastników: Morozowa, Małkina (obaj z Rosji) i Nash'a z Kanady[1]. MVP turnieju został wybrany Rick Nash[2].

Pierwsza dywizja | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2007/I Dywizja.

Grupa A

Grupa B

W mistrzostwach pierwszej dywizji uczestniczyło 12 zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy po 6 zespołów. Rozegrały one mecze systemem każdy z każdym. Zwycięzcy turniejów awansowali do mistrzostw świata elity w 2008 roku, zaś najsłabsze drużyny spadły do drugiej dywizji.

Grupa A rozgrywała swoje mecze w chińskim mieście Qiqihar w hali Qiqihar Icerink. Turniej odbywał się w dniach 15 - 21 kwietnia 2007 roku. W Chinach swoje mecze rozgrywała reprezentacja Polski.

Grupa B rozgrywała swoje mecze w słoweńskiej stolicy - Lublana w hali Tivoli. Turniej odbywał się w dniach 15 - 21 kwietnia 2007 roku.

Mecze Polaków | edytuj kod

Druga dywizja | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2007/II Dywizja.

Grupa A

Grupa B

W mistrzostwach drugiej dywizji uczestniczyło 12 zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy po 6 zespołów. Rozegrały one mecze systemem każdy z każdym. Zwycięzcy turniejów awansowali do mistrzostw świata pierwszej dywizji w 2008 roku, zaś najsłabsze drużyny spadły do trzeciej dywizji.

Grupa A rozgrywała swoje mecze w chorwackim Zagrzebiu w hali Dom Sportova. Turniej odbywał się w dniach 11 - 17 kwietnia 2007 roku.

Grupa B rozgrywała swoje mecze w koreańskim Seulu w hali Mok-Dong Arena. Turniej odbywał się w dniach 2 - 8 kwietnia 2007 roku.

Trzecia dywizja | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2007/III Dywizja.

W tej części mistrzostw uczestniczyło 6 drużyn, które rozgrywają mecze w jednej grupie systemem każdy z każdym. Najlepsze dwa zespoły awansowały do drugiej dywizji. Gospodarzem turnieju było irlandzkie miasto Dundalk. Był to pierwszy turniej mistrzostw świata na terenie tego państwa.

Zawody odbyły się w dniach od 15 kwietnia do 21 kwietnia 2007 roku.

Mecze rozgrywano w hali Dundalk Ice Dome.

Przypisy | edytuj kod

  1. Media All Stars
  2. Najlepsi zawodnicy wybrani przez dyrektoriat

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2007" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy