Mistrzostwa Świata w Koszykówce Mężczyzn 1967


Mistrzostwa Świata w Koszykówce Mężczyzn 1967 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

V mistrzostwa świata w koszykówce mężczyzn rozegrane w Urugwaju od 27 maja do 11 czerwca 1967. Reprezentacja Polski wystąpiła pierwszy raz w historii i zajęła 5. miejsce.

Spis treści

Składy | edytuj kod

Argentyna  | edytuj kod

Norberto Battilana, Samuel Alfredo Oliva, José Ignacio de Lizaso, Néstor Delguy, Carlos Alberto Mariani, Luis Casarín, Atilio José Fruet, Alberto Pedro Cabrera, Dante Aurelio Masolini, Héctor Ismael Barreneche, Tomás Atilo Sandor, Ernesto Ghermann, trener: Miguel Ángel Ripullone.

Brazylia  | edytuj kod

Amaury, Sérgio Macarrão, Ubiratan, César Sebba, Hélio Rubens, José Luís, Jatyr, Menon, Sucar, Edvar Simões, Emil Rached, Mosquito, trener: Togo Renan Soares “Kanela”.

Japonia  | edytuj kod

Kaoru Wakabayashi, Kunihiko Nakamura, Masahiko Yoshida, Yoshitaka Egawa, Fumihiko Moroyama, Akira Kodama, Isao Kimura, Seiji Igarashi, Masatoma Taniguchi, Nobuo Hattori, Kenji Soda, trener: Shigeyuki Kasahara.

Jugosławia  | edytuj kod

Borut Bassin, Radivoj Korać, Trajko Rajković, Dragan Kovačić, Vladimir Cvetković, Dragoslav Ražnatović, Ivo Daneu, Krešimir Ćosić, Josip Đerđa, Ratomir Tvrdić, Nemanja Đurić, Petar Skansi, trener: Ranko Žeravica.

Meksyk  | edytuj kod

Rafael Herredia Estrella, Arturo Guerrero Moreno, Fernando Tiscareño González, Miguel Arellano Moreno, Antonio Ayala Arias, Eulalio Ávila Sáenz, Ricardo Pontvianne Jiménez, Alejandro Guzmán Arellano, Carlos Quintar Rohana, Raúl Palma Cano, Ricardo Monreal, Manuel Raga Navarro, trener: Lester Lane.

Polska  | edytuj kod

Henryk Cegielski, Andrzej Chmarzyński, Zbigniew Dregier, Kazimierz Frelkiewicz, Wiesław Langiewicz, Bohdan Likszo, Mieczysław Łopatka, Bolesław Kwiatkowski, Czesław Malec, Igor Oleszkiewicz, Włodzimierz Trams, Janusz Wichowski, trener: Witold Zagórski.

Paragwaj  | edytuj kod

Jorge Bogarín, Sergio Pavón, José Martinessi, Manuel Calonga, César Fernández, Luis González Macchi, Gualberto Echagüe, César Lezcano, Wilfredo Castro, Luis Alvarenga, Milciades Martinessi, Carlos Pagliaro, trener: Américo Bacigalupo.

Peru  | edytuj kod

Walter Fleming Sánchez, Ricardo Duarte Mungi, Jorge Vargas, Simón Paredes, César Vittorelli, Óscar Sevilla, Manuel Vigo, Tomás Sangio, José Verano, Carlos Vásquez Pancorbo, Raúl Duarte Mungi, Manuel Valerio, trener: Carlos Alegre Benavídez.

Portoryko  | edytuj kod

Bill McCadney, Raymond Dalmau Pérez, Tomás Gutiérrez Ferrer, Ángel Cancel Acavedo, Adolfo Porrata Doria, Alberto Zamot Bula, Victor Cuevas, Francisco Córdova, Mariano Ortiz Marrero, Richard Pietri Villanueva, Rafael Rivera, Gustavo Mattei, trener: José Santori Coll.

Stany Zjednoczone  | edytuj kod

Vern Benson, Darius Cunningham, Mike Silliman, Charlie Paulk, Mike Barrett, John Clawson, Darel Carrier, Jay Miller, Al Tucker, Kendall Rhine, Jim Williams, Stan McKenzie, trener: Hal Fischer.

Urugwaj  | edytuj kod

Ramiro Eduardo de León Ibarra, Walter Márquez Busto, Julio César Gómez Matteo, Victor Hernández, Omar Miguel Arrestia Ávila, Óscar Aldo Moglia Eiras, Sergio Pisano Pereira, Washington Augusto Poyet Carreras, Manuel Roberto Gadea, Daniel Borroni, Juan Ceriani, Luis Augustin García Guido, trener: Raúl Bellefín.

Włochy  | edytuj kod

Enrico Bovone, Sauro Bufalini, Massimo Cosmelli, Domenico Fantin, Fernando Fattori, Gianluigi Jessi, Gianfranco Lombardi, Alberto Merlati, Giusto Pellanera, Carlo Recalcati, Giuseppe Rundo, Massimo Villetti, trener: Nello Paratore.

ZSRR  | edytuj kod

Władimir Andriejew, Siergiej Biełow, Genadij Czeczuro, Jaak Lipso, Rudolf Niestierow, Modestas Paulauskas, Anatolij Poliwoda, Zurab Sakandelidze, Jurij Selichow, Aleksandr Trawin, Priit Tomson, Gienadij Wołnow, trener: Aleksander Gomelski.

Runda grupowa | edytuj kod

Grupa A | edytuj kod

Tabela | edytuj kod

Wyniki | edytuj kod

mecze rozgrywano w Gimnasio de Praga (Mercedes)

Grupa B | edytuj kod

Tabela | edytuj kod

Wyniki | edytuj kod

mecze rozgrywano w (Montevideo)

Grupa C | edytuj kod

Tabela | edytuj kod

Wyniki | edytuj kod

mecze rozgrywano w Gimnasio de Salto (Salto)

Runda kwalifikacyjna | edytuj kod

Runda finałowa | edytuj kod

Tabela | edytuj kod

w przypadku równej liczby punktów liczyły się bezpośrednie pojedynki. Drużyny mającymi po 10 punktów w pojedynkach między sobą miały: Jugosławia- 2 zwycięstwa, Brazylia-1 i USA-0.

Wyniki | edytuj kod

mecze rozgrywano w Cilindro Municipal (Montevideo)

Klasyfikacja | edytuj kod

  1. ZSRR 
  2. Jugosławia 
  3. Brazylia 
  4. Stany Zjednoczone 
  5. Polska 
  6. Argentyna 
  7. Urugwaj 
  8. Meksyk 
  9. Włochy 
  10. Peru 
  11. Japonia 
  12. Portoryko 
  13. Paragwaj 

Statystyki | edytuj kod

MVP | edytuj kod

Pierwsza piątka | edytuj kod

Najlepiej punktujący (średnia punktów na mecz) | edytuj kod

  1. Mieczysław Łopatka 19.7
  2. Bohdan Likszo 19.3
  3. Luis Claudio Menon 18.6
  4. Ernesto Ghermann 18.3
  5. Gianfranco Lombardi 17.5
  6. Ubiratan Pereira Maciel 15.9
  7. Manuel Raga 15.6
  8. Radivoj Korać 14.6
  9. Arturo Guererro 14.4
  10. Ivo Daneu 14.0

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mistrzostwa Świata w Koszykówce Mężczyzn 1967" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy