Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2009 - rzut oszczepem mężczyzn


Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2009 – rzut oszczepem mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2009 - rzut oszczepem mężczyzn) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania  Główny artykuł: Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2009. Mistrz świata Andreas Thorkildsen po wykonaniu rzutu podczas berlińskich zawodów Wicemistrz świata Kubańczyk Guillermo Martínez przygotowuje się do kolejnej próby Stadion olimpijski podczas mistrzostw świata z widoczną rzutnią dla oszczepników

Rzut oszczepem mężczyzn – jedna z konkurencji rozegranych podczas XII Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce na Stadionie Olimpijskim w Berlinie.

Wymagane przez IAAF minimum kwalifikacyjne A do udziału w mistrzostwach wynosiło 81,00 metrów, natomiast minimum B – 78,00 metrów[1]. Minimum Polskiego Związku Lekkiej Atletyki ustalone zostało na poziomie 81 metrów. Rezultat ten osiągnęło dwóch polskich oszczepników[2]: Igor Janik[3] oraz Adrian Markowski[4][5]. Obaj polscy miotacze zakończyli swój udział w zawodach w eliminacjach, zajmując odpowiednio 31. i 33. miejsce[6].

Eliminacje rzutu oszczepem zostały rozegrane siódmego dnia mistrzostw w piątek 21 sierpnia. Oszczepnicy zostali podzieleni na dwie grupy eliminacyjne. Rywalizacja zawodników rozpoczęła się o godzinie 16.15 czasu berlińskiego w grupie A oraz o godzinie 18.15 czasu berlińskiego w grupie B[7]. Runda finałowa z udziałem dwunastu zawodników odbyła się 23 sierpnia – oszczepnicy konkurs zaczęli o godzinie 16.20[7]. Tytułu mistrzowskiego bronił reprezentant Finlandii Tero Pitkämäki[8]. Fin, chory na grypę[9], zajął w Berlinie jednak ostatecznie piąte miejsce, a mistrzem świata został norweski miotacz Andreas Thorkildsen[10]. Tym samym Norweg został pierwszym w historii oszczepnikiem, który posiada w dorobku zarówno tytuł mistrza olimpijskiego, mistrza Europy oraz mistrza świata[11][12].

Spis treści

Rekordy | edytuj kod

W poniższej tabeli przedstawiono rekordy poszczególnych kontynentów[13], rekord świata[13], rekord mistrzostw świata[14] oraz rekord Polski. Wszystkie wyniki uzyskano przed rozpoczęciem rywalizacji na mistrzostwach świata w Berlinie.

Listy światowe | edytuj kod

Poniższa tabela prezentuje zawodników, którzy w sezonie 2009, przed rozpoczęciem rywalizacji na mistrzostwach świata byli liderami list na poszczególnych kontynentach, w Polsce oraz na świecie[16].

Lista startowa | edytuj kod

Sylwetka oszczepnika na murach stadionu olimpijskiego w Berlinie wraz z logo mistrzostw świata Vattenfall – lokalny partner mistrzostw[17] – wykorzystał oszczep do promocji mistrzostw świata. Berlin – Plac Poczdamski, 24 sierpnia 2009

Do zawodów zgłoszono w sumie 48 zawodników[18] z 30 krajów[18]. Najwięcej zawodników – czterech – mogła wystawić Finlandia[18], bowiem w jej składzie znalazł się Tero Pitkämäki broniący tytułu mistrza. Każdy pozostały kraj mógł zgłosić maksymalnie trzech sportowców.

Przebieg zawodów | edytuj kod

Eliminacje | edytuj kod

Sportowcy w rundzie eliminacyjnej zostali podzieleni na 2 grupy[18]. Aby dostać się do finału, w którym wystartowało 12 zawodników, należało rzucić co najmniej 82,00 m (Q)[18]. W przypadku gdyby rezultat ten osiągnęła mniejsza liczba oszczepników kryterium awansu były najlepsze wyniki uzyskane przez startujących (q)[18][20]. Sportowców podzielono na dwie grupy kwalifikacyjne: A i B.

Grupa A | edytuj kod

Kolejność startowa | edytuj kod
Rezultaty | edytuj kod

Minimum kwalifikacyjne w grupie A osiągnęło tylko dwóch miotaczy[6]. Po zakończeniu rywalizacji w grupie B okazało się, że czterem kolejnym oszczepnikom z grupy A udało się awansować do finału dzięki swoim rezultatom.

Grupa B | edytuj kod

Kolejność startowa | edytuj kod
Rezultaty | edytuj kod

Rywalizacja oszczepników po dwóch kolejkach została przerwana w związku z obfitymi opadami deszczu[21]. Przed przerwaniem eliminacji tylko jeden zawodnik – Łotysz Vadims Vasiļevskis – uzyskał minimum kwalifikacyjne. Po wznowieniu konkursu żadnemu innemu sportowcowi nie udało się powtórzyć wyniku Vasiļevskisa[6].

Podsumowanie eliminacji | edytuj kod

Poniższa tabela przedstawia rezultaty rundy eliminacyjnej po scaleniu wyników z grupy A i grupy B[6][22]. Kolorem wyróżniono zawodników, którzy awansowali do finału.

Finał | edytuj kod

Finowi Tero Pitkämäki z powodu grypy[23] nie udało się obronić tytułu mistrzowskiego wywalczonego w Osace

Do finału awansowało 12 zawodników. Po 3 kolejkach rzutów pozostała czołowa ósemka, która walczyła o tytuł mistrza świata. Złoty medal rzutem na odległość 89,59 zapewnił sobie już w drugiej kolejce Norweg Andreas Thorkildsen[12]. Srebro zdobył niespodziewanie reprezentant Kuby Guillermo Martínez. Kubańczyk był liderem po pierwszej kolejce, a na drugie miejsce spadł po drugiej serii rzutów. Najdalszy rzut oddał dopiero w ostatniej próbie uzyskując swój najlepszy wynik w sezonie – 86,41[12]. Po brąz sięgnął Yukifumi Murakami z Japonii[12]. Tak Kubańczyk jak i Japończyk zdobyli pierwszy w historii swoich krajów medal w męskim oszczepie podczas mistrzostw świata[24]. Niepocieszeni byli fińscy kibice, którzy licznie przybyli na berliński stadion obserwować rywalizację oszczepników – żaden z trzech reprezentantów tego skandynawskiego kraju nie zdobył medalu, a Teemu Wirkkala nie awansował nawet do czołowej ósemki.

Kolejność startowa | edytuj kod

Rezultaty | edytuj kod

Andreas Thorkildsen cieszy się po wywalczeniu złotego medalu

Poniższa tabela prezentuje wyniki finałowego konkursu rzutu oszczepem, który odbył się na stadionie olimpijskim w Berlinie 23 sierpnia 2009 roku.

Po zakończeniu zawodów | edytuj kod

Oszczepnicy oczekują na dekorację. Czwarty od prawej to Guillermo Martínez, przed nim stoją mistrz świata Andreas Thorkildsen oraz brązowy medalista Yukifumi Murakami

Dekoracja medalistów | edytuj kod

Po zakończeniu rywalizacji nowy mistrz świata wykonał honorową rundę po bieżni stadionu olimpijskiego[27]. Trójka najlepszych oszczepników odebrała medale ok. godziny 18:40 czasu berlińskiego (ceremonia miała ok. 10-minutowe opóźnienie względem oficjalnego programu)[28]. Była to ostatnia dekoracja medalowa jaka odbyła się na stadionie olimpijskim podczas mistrzostw świata[28][29].

Konferencja prasowa | edytuj kod

W namiocie prasowym ulokowanym na błoniach przy południowej ścianie stadionu medaliści zawodów uczestniczyli w konferencji prasowej[30].

Wypowiedzi medalistów | edytuj kod

Andreas Thorkildsen | edytuj kod

„Jest to moje pierwsze złoto mistrzostw świata, ale ciągle chcę więcej. Mając złoto igrzysk olimpijskich, mistrzostw Europy oraz świata, mam porównywalny dorobek co Jan Železný, ale on jest legendą. Postaram się go jednak dogonić. Moim celem jest także startowanie w dobrych mityngach oraz mistrzostwach. Aby pobić rekord świata potrzeba dużo wiatru. Nie możliwe jest pobicie rekordu na tym stadionie”[30]

Guillermo Martínez | edytuj kod

To niespodzianka, nie spodziewałem się. Pierwszy raz byłem dziesiąty, później dziewiąty, a teraz srebro”[30]

Yukifumi Murakami | edytuj kod

“To moje pierwsze doświadczenie na takim poziomie, a byłem dziś w stanie pobić rekord życiowy. Czuję się naprawdę szczęśliwy – z całego serca.”[30]

Przypisy | edytuj kod

 1. IAAF: IAAF World Championships in Athletics – Entry Standards – Men (ang.). [dostęp 13 sierpnia 2009].
 2. PZLA: Skład reprezentacji na MŚ w Berlinie (pol.). [dostęp 13 sierpnia 2009].
 3. Sport.pl: Igor Janik pojedzie na MŚ (pol.). [dostęp 13 sierpnia 2009].
 4. PZLA: Adrian Markowski: wielki powrót (pol.). [dostęp 13 sierpnia 2009].
 5. Eurosport: Dobre wyniki Włodarczyk i Rogowskiej w Bydgoszczy (pol.). [dostęp 13 sierpnia 2009].
 6. a b c d „Daily News – Der Tägliche WM-Newsletter”, 2009. Berlin (ang.). 
 7. a b IAAF: Timetable – Javelin Throw (ang.). [dostęp 13 sierpnia 2009].
 8. IAAF: Osaka 2007 – Men’s Javelin Throw: Pitkämäki finally strikes gold (ang.). [dostęp 13 sierpnia 2009].
 9. Finlandia.pl: Mistrzostwa Świata bez medalu dla Finlandii (pol.). [dostęp 27 sierpnia 2009].
 10. Sport.pl: Berlin 2009. Thorkildsen najlepszy w rzucie oszczepem (wyniki) (pol.). [dostęp 27 sierpnia 2009].
 11. Weltklasse Preview: Isinbayeva, Friedrich look to recapture lost ground, European Athletics [dostęp 2012-01-17] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-31]  (ang.).
 12. a b c d IAAF: Berlin 2009 – Day 9 SUMMARY – 23 Aug (ang.). [dostęp 27 sierpnia 2009].
 13. a b IAAF: Javelin Throw Records (ang.). [dostęp 27 sierpnia 2009].
 14. IAAF: IAAF World Championships Outdoor Records – Men (ang.). [dostęp 27 sierpnia 2009].
 15. Lepszy wynik (87,17 m) uzyskał Trafas 17 września 2000 podczas mitingu w Gold Coast, jednakże rezultat ten nie został ratyfikowany jako rekord Polski z przyczyn regulaminowych (w zawodach musi startować przynajmniej 3 zawodników, a podczas tych zawodów brało udział jedynie dwóch oszczepników).
 16. IAAF: Javelin Throw 2009 (ang.). [dostęp 16 sierpnia 2009].
 17. Berlin2009: Vattenfall Europe AG becomes the second national partner for the 12th IAAF World Championships in Athletics berlin 2009™ (ang.). [dostęp 30 sierpnia 2009].
 18. a b c d e f IAAF: Javelin Throw – M Qualification (ang.). [dostęp 20 sierpnia 2009].
 19. a b Przed mistrzostwami świata.
 20. Podobna sytuacja miałaby miejsce gdyby żaden ze startujących nie uzyskał wyznaczonego minimum.
 21. Zczuba.pl: Berlin 2009. Mistrzostwa świata w lekkiej atletyce – dzień 7. (pol.). [dostęp 21 sierpnia 2009].
 22. IAAF: Javelin Throw – Men Qualification, Standings after Qualification (Summary) (ang.). [dostęp 28 sierpnia 2009].
 23. Finlandia.pl: Mistrzostwa Świata bez medalu dla Finlandii (pol.). [dostęp 27 sierpnia 2009].
 24. GBRAthletics: IAAF World Championships in Athletics (ang.). [dostęp 27 sierpnia 2009].
 25. IAAF: Javelin Throw – M Final (ang.). [dostęp 27 sierpnia 2009].
 26. Najlepsze rzuty zawodników dostępne w serwisie youtube.
 27. IAAF: Andreas Thorkildsen wykonujący rundę honorową (zdjęcie) (ang.). [dostęp 30 sierpnia 2009].
 28. a b Berlin2009: The Competitions/Timetable (ang.). [dostęp 30 sierpnia 2009].
 29. Film z dekoracji umieszczony w serwisie youtube (ang.). [dostęp 30 sierpnia 2009].
 30. a b c d Berlin2009: berlin 2009™ LOC Men Javelin Throw – Medallists’ press conference (ang.). [dostęp 30 sierpnia 2009].
Na podstawie artykułu: "Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2009 - rzut oszczepem mężczyzn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy