Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie 2002


Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2002 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie 2002) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2002 – 66. edycja mistrzostw świata organizowana przez IIHF, która odbyła się po raz dziewiąty w Szwecji. Turniej Elity odbył się w dniach 26 kwietnia-13 maja, a miastami goszczącymi najlepsze drużyny świata były Göteborg, Jönköping i Karlstad.

Czas i miejsce rozgrywania pozostałych turniejów:

Spis treści

Elita | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2002/Elita. Hala Scandinavium

W mistrzostwach Elity uczestniczyło najlepszych 16 drużyn na świecie. System rozgrywania meczów był inny niż w niższych dywizjach. Najpierw odbywała się pierwsza faza w czterech grupach po cztery drużyny, z której po trzy reprezentacje awansowały do drugiego etapu. W nim z dwóch sześciozespołowych grup cztery najlepsze uzyskiwały awans do systemu pucharowego, w którym od ćwierćfinałów osiem drużyn walczyło o mistrzostwo.

Cztery najsłabsze zespoły z grupy w pierwszym etapie walczyły o utrzymanie między sobą. Dwie najgorsze drużyny w obu grupach pierwszej fazy grupowej zagrały między sobą dwumecz o utrzymanie. W myśl ówczesnych przepisów, ostatnia z drużyn, reprezentacja Japonii, jako przedstawiciel Azji, nie została zdegradowana. W związku z tym do I Dywizji 2003 spadły reprezentacja Włoch i reprezentacja Polski.

W meczu finałowym reprezentacja Słowacji pokonała reprezentację Rosji 4:3, a zwycięskiego gola przy stanie 3:3 zdobył 100 sekund przed końcem spotkania Peter Bondra[1].

Zawody odbyły się w halach: Scandinavium w Göteborg, Kinnarps Arena w Gävle oraz Löfbergs Lila Arena w Karlstad.

Pierwsza Dywizja | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2002/I Dywizja.

Grupa A

Grupa B

W mistrzostwach pierwszej dywizji uczestniczyło 12 zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy po 6 zespołów. Rozegrały one mecze systemem każdy z każdym. Zwycięzcy turniejów awansowali do Elity 2003, zaś najsłabsze drużyny spadły do II Dywizji.

Grupa A rozgrywała swoje mecze w holenderskim Eindhoven w hali Ijssportcentrum Eindhoven. Turniej odbywał się w dniach 14-20 kwietnia 2002 roku.

Grupa B rozgrywała swoje mecze w węgierskim Székesfehérvár w hali Ifjabb Ocskay Gábor Ice Hall oraz w Dunaújváros w hali Dunaújvárosi Jégcsarnok. Turniej odbywał się w dniach 14-20 kwietnia 2002 roku.

Druga Dywizja | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2002/II Dywizja.

Grupa A

Grupa B

W mistrzostwach pierwszej dywizji uczestniczyło 12 zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy po 6 zespołów. Rozegrały one mecze systemem każdy z każdym. Zwycięzcy turniejów awansowali do I Dywizji 2003, zaś najsłabsze drużyny spadły do III Dywizji 2003.

Grupa A rozgrywała swoje mecze w południowoafrykańskim Kapsztadzie. Turniej odbywał się w dniach 31 marca-6 kwietnia 2002 roku.

Grupa B rozgrywała swoje mecze w jugosłowiańskim Nowym Sadzie. Turniej odbywał się w dniach 25-31 marca 2002 roku.

Kwalifikacje do II Dywizji | edytuj kod

W kwalifikacjach do II Dywizji 2003, które odbyły się w mieście Meksyk w dniach 11-13 kwietnia 2002 roku, udział wzięły trzy reprezentacje: Korei Północnej, Meksyku i Nowej Zelandii. Awans uzyskały dwa najlepsze zespoły.

Wyniki:

Przypisy | edytuj kod

  1. Last Time Russia and Slovakia Played for Gold Medal, Peter Bondra Scored The GWG [data dostępu: 2002-05-19]

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie 2002" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy