Mistrzostwa świata juniorów do lat 16 w szachach


Mistrzostwa świata juniorów do lat 16 w szachach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania  Główny artykuł: Mistrzostwa świata juniorów w szachach.

Mistrzostwa świata juniorów do lat 16 w szachach – rozgrywki szachowe, mające na celu wyłonienie najlepszych juniorów świata w kategorii wiekowej do 16 lat, organizowane corocznie od 1981 r. Turnieje były – po zmianie w 1981 r. kategorii wiekowej – kontynuacją mistrzostw do 17 lat, które odbywały się od 1974 roku (trzy pierwsze edycje pod nazwą Puchar Świata młodzików [juniorów młodszych] do 17 lat – zwycięzcy tych turniejów otrzymywali nieoficjalny tytuł mistrzów świata). Pierwszy turniej juniorek (w 1981 r.) nosił nazwę Pucharu Świata juniorek do 16 lat, oficjalne mistrzostwa dziewcząt rozgrywane są od 1984 r.

Zwycięzcom turniejów dziewcząt i chłopców Międzynarodowa Federacja Szachowa przyznaje tytuły mistrzyni i mistrza FIDE (o ile nie byli oni do tej pory zawodnikami utytułowanymi). Jeśli pierwsze miejsce dzielone było przez nie więcej niż trzy osoby, każda z nich otrzymuje ten tytuł[1].

Spis treści

Medaliści mistrzostw świata juniorów do 16 lat | edytuj kod

Medaliści mistrzostw świata juniorów do 17 lat | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Kodeks Szachowy, część C.I str. 7-8 i 11-12, Warszawa 2002

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mistrzostwa świata juniorów do lat 16 w szachach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy