Mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym


Mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym – główna impreza dla młodych narciarzy z całego świata w dyscyplinach klasycznych: biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej.

Od 1968 roku rozgrywane były mistrzostwa Europy juniorów w narciarstwie klasycznym. Pierwsza edycja mistrzostw Europy juniorów odbyła się we francuskim ośrodku narciarskim Morez. W 1977 roku po raz pierwszy do startu w mistrzostwach dopuszczeni zostali także zawodnicy spoza Europy, a samą imprezę nazwano mistrzostwami świata juniorów w narciarstwie klasycznym. W 1978 roku ponownie rozegrane zostały mistrzostwa Europy juniorów, natomiast corocznie od 1979 roku przeprowadzane są mistrzostwa świata juniorów.

W kalendarzu pierwszych edycji mistrzostw znalazły się cztery konkurencje biegowe (bieg na 10 lub 15 km mężczyzn, bieg na 5 km kobiet oraz sztafety kobiet i mężczyzn 3 x 5 km) oraz po jednej konkurencji indywidualnej mężczyzn w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. W 1984 roku w ramach mistrzostw po raz pierwszy rozegrano konkurs drużynowy w kombinacji norweskiej, a dwa lata później także w skokach narciarskich. W 1986 roku zaczęto też rozgrywać dwie dodatkowe konkurencje biegowe: bieg mężczyzn na 30 km oraz kobiet na 15 km. Od 1989 roku obie konkurencje sztafetowe rozgrywane są w zespołach czteroosobowych.

W latach 1992-1996 bieg mężczyzn na 10 km oraz bieg kobiet na 5 km rozgrywane były techniką klasyczną. W kolejnych latach, biegi rozgrywane były naprzemiennie techniką klasyczną i dowolną. W 2000 roku do kalendarza mistrzostw świata juniorów włączono indywidualne biegi sprinterskie kobiet i mężczyzn oraz dodatkowy konkurs indywidualny w kombinacji norweskiej.

W 2005 roku oba biegi na dłuższych dystansach zastąpiono biegami łączonymi, w których zawodnicy mieli za zadanie pokonać połowę trasy stylem klasycznym, a połowę – stylem dowolnym. Rok później rozegrano pierwszy oficjalny kobiecy konkurs o mistrzostwo świata juniorek w skokach narciarskich. W 2008 roku zamiast biegów łączonych wyjątkowo przeprowadzono biegi masowe. W 2011 roku miał odbyć się pierwszy konkurs drużynowy kobiet, jednak został odwołany. Rok później konkurencję przeprowadzono.

W 2017 roku odbyła się 40. edycja mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym. Najczęściej, pięć razy, organizatorami mistrzostw były miasta włoskie i niemieckie (wcześniej RFN). Cztery razy mistrzostwa odbywały się w Austrii, Finlandii i Szwajcarii, a trzykrotnie mistrzostwa odbyły się w Norwegii, Szwecji i Polsce (2001, 2008 i 2022 (?)). Po dwa razy mistrzostwa zorganizowały: Czechy, Francja, Kanada, Słowacja i Stany Zjednoczone, a raz – Czechosłowacja, Estonia, Kazachstan, Rumunia, Słowenia i Turcja.

Najczęściej – trzy razy – organizatorem mistrzostw było Szczyrbskie Jezioro, w którym odbyły się edycje z 1990, 2000 i 2009 roku. Dwukrotnie mistrzostwa zorganizowano w Asiago i Schonach.

Cztery razy zdarzyło się, że zawody mistrzostw świata juniorów przeprowadzono jednocześnie w dwóch miastach. Pierwszy raz sytuacja taka miała miejsce w 1997 roku, kiedy to organizatorami były dwa kanadyjskie miasta – Calgary i Canmore. W 2008 roku zawody odbyły się w Malles Venosta i Zakopanem, rok później – w Praz de Lys i Szczyrbskim Jeziorze, a w 2018 roku w miejscowościach Kandersteg i Goms.

Spis treści

Organizatorzy MŚ | edytuj kod

Pierwowzorem mistrzostw świata juniorów były mistrzostwa Europy juniorów, które rozegrano w latach 1968-1976 oraz w 1978. W poniższym zestawiono przedstawiono także organizatorów tych mistrzostw. W 1977 i od 1979 roku zawody rozgrywane są jako mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym.

Mistrzostwa Europy | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Klasyfikacja medalowa | edytuj kod

Poniższa tabela uwzględnia wszystkie edycje MŚJ, począwszy od 1977 roku.

Stan po MŚJ 2020

Medaliści w biegach narciarskich | edytuj kod

 Osobny artykuł: Biegi narciarskie na mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym – kategoria juniorów.  Osobny artykuł: Biegi narciarskie na mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym – kategoria juniorek.  Osobny artykuł: Biegi narciarskie na mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym – kategoria młodzieżowców.

Medaliści w kombinacji norweskiej | edytuj kod

 Osobny artykuł: Kombinacja norweska na mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym.

Medaliści w skokach narciarskich | edytuj kod

 Osobny artykuł: Skoki narciarskie mężczyzn na mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym.  Osobny artykuł: Skoki narciarskie kobiet na mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Almaty on its way to the top (ang.)
  2. FIS Council Decisions at November 2013 Meeting (ang.)
  3. Decisions of FIS Council in Costa Navarino (GRE) - FIS-SKI, FIS-SKI [dostęp 2018-08-15]  (ang.).
  4. a b Meetings: Important Dates - FIS-SKI, FIS-SKI [dostęp 2018-08-15] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-16]  (ang.).
  5. JWSC 2021 confirmed in Vuokatti and Lahti, Finland, www.fis-ski.com [dostęp 2020-11-13]  (ang.).
  6. Skijumping.pl - Zakopane przejmuje organizację MŚJ 2021!, Skijumping.pl [dostęp 2019-10-10]  (pol.).
  7. a b Skoki narciarskie. Konkurs drużynowy z minimum 6 zespołami - kolejne zmiany w regulaminach FIS, Skijumping.pl [dostęp 2021-01-12]  (pol.).

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy