Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym


Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym zostały ustanowione przez Międzynarodową Unię Kolarską w roku 1893 i są rozgrywane corocznie w wielu konkurencjach.

Pierwsze mistrzostwa odbyły się w roku 1893 w Chicago jako zawody dla amatorów w dwóch konkurencjach: sprincie i wyścigu na 100 km (Derny Race).

Pierwsze zawody dla zawodowców odbyły się w roku 1895. Również rozgrywano je w sprincie i wyścigu na 100 km. Dopiero w 1946 roku dołączono do programu mistrzostw wyścig indywidualny na dochodzenie, a w 1962 zaczęto przeprowadzać zawody w dochodzeniu drużynowo. W roku 1966 wprowadzono jazdę na czas na 1000 metrów i sprint na tandemie. Konkurencje wyścigu na punkty i keirinu wprowadzono w 1980 roku.

W latach 90. Międzynarodowa Unia Kolarska zmieniła znacząco regulamin mistrzostw. W 1992 zniesiono podział na amatorów i zawodowców i od tej pory mistrzostwa na torze rozgrywane są jako "otwarte" mistrzostwa świata. W 1995 zrezygnowano z konkurencji na tandemach, doszły natomiast dwie nowe dyscypliny: jazda dwójkami i sprint drużynowy. Od roku 2002 przeprowadzane są zawody w scratchu.

Spis treści

Edycje zawodów | edytuj kod

Tęczowa koszulka mistrza świata | edytuj kod

Tęczowa koszulka

Każdy zawodnik z tytułem mistrza świata otrzymuje tęczową koszulkę, na której widnieją różnokolorowe paski. Przez następny rok mistrz ma prawo zakładać taką koszulkę podczas swoich startów w zawodach. Po upływie roku może używać tych kolorów nadal jako detal (np. na kołnierzyku lub rękawku koszulki). Kolory te mają zastosowanie we wszystkich dyscyplinach kolarskich.

Medaliści | edytuj kod

Kobiety | edytuj kod

 Osobny artykuł: Medalistki mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Madison.  Osobny artykuł: Medalistki mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Wyścig punktowy kobiet.  Osobny artykuł: Medalistki mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Wyścig na 500 m.  Osobny artykuł: Medalistki mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Keirin kobiet.  Osobny artykuł: Medalistki mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Omnium kobiet.  Osobny artykuł: Medalistki mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Wyścig indywidualny na dochodzenie kobiet.  Osobny artykuł: Medalistki mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Wyścig drużynowy na dochodzenie kobiet.  Osobny artykuł: Medalistki mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Scratch kobiet.  Osobny artykuł: Medalistki mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Sprint indywidualny kobiet.  Osobny artykuł: Medalistki mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Sprint drużynowy kobiet.

Mężczyźni | edytuj kod

Konkurencje obecnie rozgrywane | edytuj kod

 Osobny artykuł: Medaliści mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Madison.  Osobny artykuł: Medaliści mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Wyścig punktowy zawodowców.  Osobny artykuł: Medaliści mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Wyścig na 1000 m.  Osobny artykuł: Medaliści mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Keirin mężczyzn.  Osobny artykuł: Medaliści mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Omnium mężczyzn.  Osobny artykuł: Medaliści mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Wyścig indywidualny na dochodzenie zawodowców.  Osobny artykuł: Medaliści mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Wyścig drużynowy na dochodzenie zawodowców.  Osobny artykuł: Medaliści mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Scratch mężczyzn.  Osobny artykuł: Medaliści mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Sprint indywidualny zawodowców.  Osobny artykuł: Medaliści mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Sprint drużynowy zawodowców.

Konkurencje nie rozgrywane | edytuj kod

 Osobny artykuł: Medaliści mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Wyścig punktowy amatorów.  Osobny artykuł: Medaliści mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Wyścig ze startu zatrzymanego amatorów.  Osobny artykuł: Medaliści mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Wyścig indywidualny na dochodzenie amatorów.  Osobny artykuł: Medaliści mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Sprint indywidualny amatorów.  Osobny artykuł: Medaliści mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Wyścig na 10 km amatorów.  Osobny artykuł: Medaliści mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Derny.  Osobny artykuł: Medaliści mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Tandemy.  Osobny artykuł: Medaliści mistrzostw świata w kolarstwie torowym - Wyścig ze startu zatrzymanego zawodowców.

Tabela medalowa | edytuj kod

Stan po MŚ 2020.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy