Mistrzostwa świata w piłce nożnej kobiet


Mistrzostwa świata w piłce nożnej kobiet w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej kobiet, potocznie nazywane mundialem (hiszp. światowy) – międzynarodowy turniej piłkarski organizowany co 4 lata dla zrzeszonych piłkarskich reprezentacji krajowych kobiet w wybranym państwie przez FIFA. Obecnie siedem państw uczestniczyło we wszystkich sześciu dotychczasowych edycjach.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Zostały po raz pierwszy zorganizowane przez FIFA w roku 1991. Rozgrywki miały miejsce na stadionach Chin. W turnieju finałowym 1991 uczestniczyło 12 reprezentacji: Brazylia, Chiny, Tajwan, Dania, Japonia, Niemcy, Nigeria, Norwegia, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone, Szwecja i Włochy. Faza grupowa rozegrała się w podziale na 3 grupy, po czym ósemka najlepszych zespołów grała systemem pucharowym. Pierwszy turniej wygrała reprezentacja Stanów Zjednoczonych[1].

Dotychczas tytuł mistrzyń świata czterokrotnie zdobywały Amerykanki. Dwukrotnie mundial wygrywały Niemki. Norweżki i Japonki zdobywały tytuł po jednym razie. Do finałów docierały także reprezentacje: Brazylii, Chin, Holandii i Szwecji.

W pierwszych dwóch edycjach (1991 i 1995) w turnieju uczestniczyło dwanaście drużyn. W 1999 roku po raz pierwszy wystąpiło 16 reprezentacji. W ten sposób turniej rozgrywany był do 2011 roku, kiedy to drużyny zostały podzielone na cztery czterodrużynowe grupy, z których po dwie najlepsze awansowały do fazy pucharowej. Od 2015 roku w turnieju występują 24 zespoły.

Kobieca reprezentacja Polski dotychczas nie uczestniczyła w rozgrywkach.

Medalistki mistrzostw świata | edytuj kod

Klasyfikacja medalowa | edytuj kod

* = jako gospodarz.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. "Women's World Cup 1991 (China)", RSSSF

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mistrzostwa świata w piłce nożnej kobiet" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy