Mistrzostwa świata w piłce siatkowej mężczyzn


Mistrzostwa świata w piłce siatkowej mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn – międzynarodowy turniej siatkarski, mający na celu wyłonienie najlepszej męskiej reprezentacji narodowej na świecie. Rozgrywany cyklicznie od 1949 roku i organizowany pod egidą FIVB.

Najwięcej tytułów mistrza świata zdobył dotychczas Związek Radziecki (6 razy), a najczęstszym organizatorem turnieju mistrzowskiego były Włochy (3 razy).

Spis treści

Medaliści | edytuj kod

Gospodarze | edytuj kod

Klasyfikacja medalowa | edytuj kod

Liczba występów według konfederacji | edytuj kod

Wszystkie według stanu na dzień 30 września 2018 (po zakończeniu Mistrzostw Świata 2018). Jedyną reprezentacją która uczestniczyła we wszystkich edycjach mistrzostw jest Rosja, jako spadkobierca ZSRR. Żadnej reprezentacji która występuje pod niezmienionym szyldem od początku nie udała się ta sztuka, a oprócz Rosji najwięcej razy grały na nich Polska i Bułgaria (po 18 razy).

Udział Polski | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mecze reprezentacji Polski w piłce siatkowej mężczyzn na Mistrzostwach Świata.

Polscy siatkarze zadebiutowali w mistrzostwach świata już w pierwszej edycji – w 1949 w Pradze (w swym inauguracyjnym meczu pokonali 3:0 Holandię). W 1974 w Meksyku po raz pierwszy wywalczyli złoty medal (wygrali wszystkie spotkania). Był to zarazem pierwszy medal zdobyty przez jakąkolwiek drużynową reprezentację biało-czerwonych w mistrzostwach świata. Kolejny medal – tym razem srebrny – Polacy wywieźli z Japonii w 2006. Trzeci medal, a drugi złoty "biało-czerwoni" wywalczyli w 2014 na własnych parkietach. Po raz trzeci złoty medal zdobyli w 2018. Polska uczestniczyła w 17 z 19 turniejów mistrzowskich (stan po MŚ 2018) - nie zakwalifikowała się jedynie do mistrzostw w 1990 i w 1994.

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Według FIVB Rosja jest spadkobiercą osiągnięć ZSRR i WNP.
  2. Według FIVB Czechy są spadkobiercami osiągnięć Czechosłowacji.
  3. Według FIVB Niemcy są spadkobiercami osiągnięć NRD i RFN.
  4. Według FIVB Serbia jest spadkobiercą osiągnięć Jugosławii oraz Serbii i Czarnogóry.
Na podstawie artykułu: "Mistrzostwa świata w piłce siatkowej mężczyzn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy