Mistrzostwa Armenii w piłce nożnej mężczyzn


Mistrzostwa Armenii w piłce nożnej mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Armenii w piłce nożnej mężczyzn (orm. Հայաստանի տղամարդկանց ֆուտբոլի առաջնություն, Hajastani tghamardkanc’ futboli arradżnut’jun) – rozgrywki piłkarskie, prowadzone cyklicznie – corocznie lub co sezonowo (na przełomie dwóch lat kalendarzowych) – mające na celu wyłonienie najlepszej męskiej drużyny w Armenii.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Mistrzostwa Armenii w piłce nożnej oficjalne rozgrywane są od 1992 roku. Obecnie rozgrywki odbywają się w wielopoziomowych ligach: Barcragujn chumb, Araczin chumb, Jerkrord chumb oraz niższych klasach regionalnych.

Po rewolucji październikowej 1917 w Rosji na Armenię z zachodu i wschodu napadli Turcy. W 1920 roku Turcja zajęła większość jej terytorium, bolszewicy wcielili pozostałą część do Związku Radzieckiego. 29 listopada 1920 została utworzona Armeńska SRR, która była częścią państwa radzieckiego przed powstaniem ZSRR 30 grudnia 1922, od 12 marca 1922 razem z Gruzją i Azerbejdżannem wchodziła w skład ZSRR jako część Zakaukaskiej Federacyjnej SRR, a 5 grudnia 1936 weszła w skład ZSRR bezpośrednio.

Pierwsza edycja mistrzostw Zakaukaskiej FSRR startowała w sezonie 1924, w której 3 drużyny z republik zakaukaskich walczyły o tytuł mistrza. Jednak w pierwszej edycji mistrz nie został wyłoniony. W kolejnych dwóch edycja 1926 i 1927 reprezentacja Azerbejdżańskiej SRR zdobyła mistrzostwo Zakaukaskiej FSRR. Następnie rozgrywki z przerwami organizowane były do 1935 roku.

W 1925 ormiańscy uchodźcy z Turcji założyli w Erywaniu pierwszy na terenie Armenii klub piłkarski Nairi, w 1934 roku w Giumri powstał Karmir Drosz, a potem następne. W 1934 po raz pierwszy startowały mistrzostwa wśród klubów. Potem od 1936 mistrzostwa Armeńskiej SRR rozgrywane spośród drużyn towarzystw sportowych pomiędzy ormiańskimi zespołami, które nie uczestniczyli w rozgrywkach Mistrzostw ZSRR. W sezonie 1941 mistrzostwa Armeńskiej SRR zostały zawieszone tak jak w końcu czerwca nastąpiła okupacja niemiecka. W 1945 ponownie startują mistrzostwa Armeńskiej SRR. W latach 1990-1991 mistrzem Armeńskiej SRR zostawał klub, który zwyciężał w Drugiej Niższej Ligie, strefie 2 (ormiańskiej) Mistrzostw ZSRR. To nie były pełnowartościowe mistrzostwa tak jak najlepsze kluby kraju uczestniczyły w mistrzostwach ZSRR.

W lipcu 1990 Armenia ogłosiła niepodległość, potwierdzoną w referendum 21 września 1991.

Po założeniu ormiańskiej federacji piłkarskiej – HFF w 1992 roku, rozpoczął się proces zorganizowania pierwszych rozgrywek o mistrzostwo Armenii. W sezonie 1992 startowała pierwsza edycja rozgrywek o mistrzostwo kraju[1]. W Barcragujn chumb (Wyższa Liga) 24 drużyn walczyło systemem ligowym w dwóch grupach o tytuł mistrza kraju. W drugiej rundzie po 6 najlepszych zespołów zmagały się w grupie mistrzowskiej. Szirak Giumri i Homenetmen Erywań ex aequo zostali mistrzami Armenii.

Mistrzowie i pozostali medaliści | edytuj kod

Nieoficjalne

Mistrzostwa Zakaukaskiej FSRR oraz Armeńskiej SRR | edytuj kod


Oficjalne

Mistrzostwa Armenii | edytuj kod

Statystyka | edytuj kod

Klasyfikacja według klubów | edytuj kod

W dotychczasowej historii Mistrzostw Armenii na podium oficjalnie stawało w sumie 15 drużyn. Liderem klasyfikacji jest Pjunik Erywań, który zdobył 11 tytułów mistrzowskich.

Stan na po zakończeniu sezonu 2019/2020.

Szirak GiumriKilikia Erywań, Spartak Erywań, Alaszkert Erywań, Bananc Erywań, Ararat Erywań, Uliss Erywań, Jerewan FAPiunik Erywań Lokalizacja drużyn mistrzowskich
10 i więcej mistrzostw Armenii

Klasyfikacja według miast | edytuj kod

Lokacje klubów: Stan na po zakończeniu sezonu 2019/2020.

Uczestnicy | edytuj kod

Są 39 zespołów, które wzięli udział w 29 sezonach Mistrzostw Armenii, które były prowadzone od 1992 aż do sezonu 2019/20 łącznie[2]. Tylko Szirak Giumri był zawsze obecny w każdej edycji.

Pogrubione zespoły biorące udział w sezonie 2019/20.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Armenia – List of Champions – RSSSF.
  2. Armenia1 - Clas Glenning Football

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mistrzostwa Armenii w piłce nożnej mężczyzn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy