Mistrzostwa CCCF


Mistrzostwa CCCF w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa CCCF (hiszp. Copa CCCF, ang. CCCF Championship) – rozgrywki piłkarskie w Ameryce Środkowej i Karaibach organizowane co dwa lata przez CCCF (hiszp. CCCF - Confederación Centroaméricana y del Caribe de Fútbol) dla zrzeszonych reprezentacji krajowych w latach 1941-1961.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Zapoczątkowany został w 1938 roku przez CCCF. W turnieju uczestniczyły reprezentacje Curaçao, Kostaryki, Nikaragui, Panamy i Salwadoru. Pierwsze rozgrywki zostały rozegrane na stadionach Kostaryki dopiero w 1941 roku. 5 drużyn systemem kołowym wyłoniła mistrza. Pierwszy turniej wygrała reprezentacja Kostaryki. W każdej edycji liczba uczestników zmieniała się. W ostatniej edycji zmagało się 9 drużyn, które najpierw zostały podzielone na dwie grupy, a potem czwórka najlepszych walczyła w grupie finałowej o miejsca na podium.

W 1961 roku organizacja CCCF połączyła się z NAFC (North American Football Confederation), w wyniku czego została utworzona CONCACAF, która rozpoczęła własne mistrzostwa.[1].

Finały | edytuj kod

Statystyki | edytuj kod

* = jako gospodarz. Terytorium Curaçao oficjalnie przyłączyło się do Antyli Holenderskich 15 grudnia 1954, choć reprezentacja piłki nożnej grała pod nazwą Curaçao do 1958 roku.

Przypisy | edytuj kod

  1. "CCCF and Concacaf Championships", RSSSF

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mistrzostwa CCCF" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy