Mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet


Mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet, inaczej Euro (ang. UEFA Women's Championship) – międzynarodowy turniej piłkarski w Europie organizowany co 4 lata, wcześniej co dwa, przez Unię Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) dla zrzeszonych piłkarskich reprezentacji krajowych kobiet.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Największy turniej kobiet w piłce nożnej rozgrywany na „starym kontynencie. Poprzednikiem turnieju w latach 80. XX wieku były rozgrywki Europejskie rozgrywki dla drużyn kobiecych[1]. W 1991 roku po raz pierwszy rozgrywki rozgrywano pod obecną nazwą. W 1991 i 1995 roku turniej finałowy był jednocześnie turniejem kwalifikacyjnym do mistrzostw świata. Od 1999 roku istnieje ten sam system kwalifikacji do obu turniejów jak u mężczyzn.

Dotychczas w turnieju uczestniczyło trzynaście zespołów, jednak tylko trzy zdobyły tytuł mistrzowski. Do tej pory najwięcej tytułów zdobyła reprezentacja Niemiec, która na 11 edycji turnieju 8 razy zdobywała mistrzostwo. Dwukrotnie zwyciężyły Norweżki, zaś raz Szwedki.

Dotychczas Reprezentacja Polski nie uczestniczyła w mistrzostwach.

Format rozgrywek | edytuj kod

W turnieju początkowo uczestniczyło cztery zespoły, które w dwóch rundach decydowały o mistrzostwie Europy. W 1997 roku liczbę uczestniczek powiększono do ośmiu zespołów, w wyniku czego poszerzono format rozgrywek o fazę grupową po której następowała dwurundowa faza pucharowa. Format ten przetrwał dwie edycje po której zdecydowano się na powiększenie liczby uczestniczek do 12 drużyn, które podzielone były na trzy grupy, spośród nich osiem drużyn kwalifikowało się do fazy pucharowej. W 2017 roku turniej został rozszerzony do 16 drużyn.

Medaliści Mistrzostw Europy | edytuj kod

Klasyfikacja medalowa | edytuj kod

* = jako gospodarz. ^ = jako półfinalista.

Przypisy | edytuj kod

  1. "European Women Championship 1982-84", RSSSF

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy