Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej kobiet


Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej kobiet w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej kobiet – międzynarodowe rozgrywki siatkarskie organizowane cyklicznie (od 1975 co 2 lata) przez Europejską Konfederację Piłki Siatkowej (CEV) dla żeńskich reprezentacji narodowych wszystkich europejskich krajowych związków piłki siatkowej.

Pierwszy w historii turniej o mistrzostwo Europy siatkarek rozegrano w Czechosłowacji (Pradze) w 1949 roku. Do tej pory najwięcej tytułów Mistrzyń Europy zdobywały zawodniczki Związku Radzieckiego (13 razy) i Rosji (6 razy), co w sumie daje 19 złotych medali.

Z dotychczasowych 31 finałów ME aż 30 imprez odbyło się z udziałem Polek ("biało-czerwone" nie zakwalifikowały się jedynie do mistrzostw w 1993). Reprezentacja Polski triumfowała dwukrotnie: w Turcji w 2003 oraz 2 lata później w Chorwacji, dodatkowo cztery razy plasując się na drugim a pięć razy na trzecim miejscu.

Spis treści

Medalistki Mistrzostw Europy | edytuj kod

Gospodarze Mistrzostw Europy | edytuj kod

Klasyfikacja medalowa | edytuj kod

Upamiętnienia | edytuj kod

W 2009 Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek o nominale 3 zł upamiętniający zorganizowane w Polsce XXVI Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Kobiet. Znaczek obrazuje dynamikę ruchu siatkarek[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Poczta Polska, Numer katalogowy 4299, data wydania: 25.09.2009 [1]

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej kobiet" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy