Mistrzostwa Francji w piłce nożnej mężczyzn


Mistrzostwa Francji w piłce nożnej mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Francji w piłce nożnej (fr. Championnat de France de football) – rozgrywki piłkarskie, prowadzone cyklicznie - corocznie lub co sezonowo (na przełomie dwóch lat kalendarzowych) - mające na celu wyłonienie najlepszej męskiej drużyny we Francji.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Mistrzostwa Francji w piłce nożnej rozgrywane są od 1909 roku. Obecnie rozgrywki odbywają się w wielopoziomowych ligach: Ligue 1, Ligue 2, Ligue 3 oraz niższych klasach regionalnych.

W 1872 roku w Hawr powstał pierwszy francuski klub piłkarski Le Havre AC (sekcja piłkarska w 1894) założony przez Anglików. Następnie w Paryżu w 1879 został założony Paris FC. W 1894 federacja USFSA (Union des sociétés françaises de sports athlétiques) organizowała pierwsze mistrzostwa Francji w piłce nożnej, które były rozgrywane systemem pucharowym od 15 kwietnia do 6 maja 1894 i miały charakter amatorski. Pierwszym mistrzem został Standard AC Paryż. Ich ostatnią pełną edycję rozegrano w sezonie 1913/14, bowiem przeprowadzenie kolejnych uniemożliwił wybuch I wojny światowej. Po jej zakończeniu udało się zorganizować faktycznie ostatnią edycję w sezonie 1919, po czym zaprzestano rozgrywania następnych. Po 7 latach przerwy w sezonie 1926/27 ponownie startowały mistrzostwa Francji, które kontynuowane w kolejnych dwóch sezonach 1927/28 i 1928/29.

Po założeniu francuskiej federacji piłkarskiej – FFF w 1919 roku, rozpoczął się proces zorganizowania pierwszych oficjalnych Mistrzostw Francji. 16 stycznia 1932 utworzono w Paryżu pierwszą w historii zawodową ligę piłkarską we Francji, nadając jej nazwę Première Division (w skrócie Division 1 lub D1). Jej założycielami byli: Georges Bayrou, Emmanuel Gambardella i Gabriel Hanot.

Rozgrywki zawodowej Première Division zainaugurowano w sezonie 1932/33[1]. W pierwszej edycji o tytuł mistrza kraju walczyło systemem ligowym 20 drużyn podzielonych na 2 grupy. W sezonie 2002/03 liga zmieniła nazwę na Ligue 1.

Mistrzowie i pozostali medaliści | edytuj kod

Nieoficjalne
Oficjalne

Statystyka | edytuj kod

Klasyfikacja według klubów | edytuj kod

W dotychczasowej historii Mistrzostw Francji na podium oficjalnie stawało w sumie 30 drużyn. Liderem klasyfikacji jest AS Saint-Étienne, który zdobył 10 tytułów mistrzowskich.

Stan po zakończeniu sezonu 2020/2021.

Olympique MarsyliaFC NantesAS MonacoOlympique LyonGirondins BordeauxParis Saint-GermainStade ReimsOGC NiceLille OSC, Olympique LilloisFC Sochaux-MontbéliardFC SèteRC LensRC ParyżRC StrasbourgAJ AuxerreCO Roubaix-TourcoingMontpellier HSCAS Saint-Étienne Lokalizacja drużyn mistrzowskich
10 i więcej mistrzostw Francji

Klasyfikacja według miast | edytuj kod

Siedziby klubów: Stan po zakończeniu sezonu 2020/2021.

Uczestnicy | edytuj kod

Są 76 zespołów, które wzięli udział w 80 sezonach Mistrzostw Francji, które były prowadzone od 1932/33 aż do sezonu 2017/18 łącznie. Żaden z zespołów nie był zawsze obecny w każdej edycji.

Pogrubione zespoły biorące udział w sezonie 2017/18.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. France - List of Final Tables - RSSSF
  2. Tytuł odebrany w związku z aferą korupcyjną.

Bibliografia | edytuj kod

Mistrzostwa w piłce nożnej mężczyzn w krajach Europy (UEFA)
  1. Mistrzostwa prowadzone przed powstaniem UEFA.
Na podstawie artykułu: "Mistrzostwa Francji w piłce nożnej mężczyzn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy