Mistrzostwa Mołdawii w piłce nożnej mężczyzn


Mistrzostwa Mołdawii w piłce nożnej mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Mołdawii w piłce nożnej (rum. Campionatul Moldovei la fotbal) – rozgrywki piłkarskie, prowadzone cyklicznie – corocznie lub co sezonowo (na przełomie dwóch lat kalendarzowych) – mające na celu wyłonienie najlepszej męskiej drużyny w Mołdawii.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Mistrzostwa Mołdawii w piłce nożnej oficjalne rozgrywane są od 1992 roku. Obecnie rozgrywki odbywają się w wielopoziomowych ligach: Divizia Naţională, Divizia A, Divizia B oraz niższych klasach regionalnych.

7 maja 1918 po podpisaniu traktatu pokojowego w Bukareszcie tereny Mołdawii (Besarabii) zostały przyłączone do Królestwa Rumunii. W sezonie 1918/19 zostały wznowione Mistrzostwa Rumunii. Do 1921 rozgrywki organizowane systemem pucharowym, a zwycięzca otrzymywał tytuł mistrza Rumunii. Następnie do 1932 rumuńskie zespoły walczyli najpierw w grupach regionalnych, a potem zwycięzcy grup systemem pucharowym wyłaniały mistrza kraju. W 1920 roku w Kiszyniowie powstały pierwsze besarabskie kluby piłkarskie Regiment CFR Kiszyniów i Mihai Viteazul Kiszyniów[1], potem następne. W sezonie 1924/25 roku po raz pierwszy rozegrano turniej eliminacyjny na terenie Mołdawii. Pierwszym zwycięzcą został zespół Fulgerul CFR Kiszyniów. Od sezonu 1932/33 kiedy zostały organizowane rozgrywki ligowe mołdawskie zespoły nie kwalifikowały się do Divizia A. W 1940 ZSRR (w zgodzie z paktem Ribbentrop-Mołotow) wymusił na Rumunii zrzeczenie się północnej Bukowiny i Besarabii. 2 sierpnia 1940 została utworzona Mołdawska SRR w składzie ZSRR. W końcu czerwca 1941 nastąpiła okupacja rumuńska. Po zajęciu przez Armię Radziecką terytorium Mołdawii od 1945 startują mistrzostwa Mołdawskiej SRR. To nie były pełnowartościowe mistrzostwa tak jak najlepsze kluby kraju uczestniczyły w mistrzostwach ZSRR.

Po założeniu mołdawskiej federacji piłkarskiej – FMF w 1990 roku, rozpoczął się proces zorganizowania pierwszych rozgrywek o mistrzostwo Mołdawii. 23 maja 1991 Mołdawia deklaruje niepodległość.

Rozgrywki najwyższej ligi zwanej Divizia Naţională w obecnym formacie zainaugurowano w sezonie 1992[2].

Mistrzowie i pozostali medaliści | edytuj kodStatystyka | edytuj kod

Klasyfikacja według klubów | edytuj kod

W dotychczasowej historii Mistrzostw Mołdawii na podium oficjalnie stawało w sumie 15 drużyn. Liderem klasyfikacji jest Sheriff Tyraspol, który zdobył 18 tytułów mistrzowskich.

Stan na grudzień 2019.

ZimbruDaciaFC TiraspolMilsami OrgiejówSheriff Tyraspol Lokalizacja drużyn mistrzowskich
10 i więcej mistrzostw Mołdawii

Klasyfikacja według miast | edytuj kod

Lokacje klubów: Stan na grudzień 2019.

Uczestnicy | edytuj kod

Są 46 zespołów, które wzięli udział w 28 sezonach Mistrzostw Mołdawii, które były prowadzone od 1992 aż do sezonu 2018 łącznie. Tylko Zimbru Kiszyniów był zawsze obecny w każdej edycji.

Pogrubione zespoły biorące udział w sezonie 2018.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Sportul în Basarabia interbelică sau povestea unei integrări eşuate
  2. Moldova – List of Champions – RSSSF.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mistrzostwa Mołdawii w piłce nożnej mężczyzn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy