Mistrzostwa Polski w hokeju na lodzie


Mistrzostwa Polski w hokeju na lodzie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Polski w hokeju na lodzie (MP) – cykliczne, krajowe rozgrywki sportowe, organizowane regularnie co roku (co sezon, z kilkoma wyjątkami) przez Polski Związek Hokeja na Lodzie (w latach 1927-1999), a od 1999 przez Polską Ligę Hokejową dla polskich męskich klubów hokeja na lodzie, mające na celu wyłonienie najlepszego z nich. Od samego początku rywalizacja stojąca najwyżej w hierarchii polskiego hokeja.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Od pierwszego w historii sezonu zmagań o tytuł mistrza Polski (tj. w 1927) do edycji 1955 rozgrywki, mające na celu wyłonienie najlepszej drużyny hokejowej w Polsce, toczyły się dwuetapowym systemem nieligowym. W pierwszej fazie MP wszystkie zespoły walczyły w poszczególnych okręgach (w ich skład wchodziły po dwa lub trzy województwa), a najlepsze ekipy uzyskiwały awans do centralnego turnieju finałowego MP. Odbywał się on w mieście jednego z uczestników, a jego zwycięzca otrzymywał tytuł mistrzowski.

Sezon 1949/1950 był rozgrywany pod nazwą „Liga PZHL”[1]. Edycja 1950/1951 była prowadzona w ramach Mistrzostw Polski Zrzeszeń Sportowych[2]. W 1955 Polski Związek Hokeja na Lodzie podjął decyzję o gruntownej reformie systemu rozgrywek o MP i wprowadzeniu w jej ramy modelu ligowego. Dlatego od sezonu 1955/1956 do dziś rywalizacja o miano najlepszej drużyny w Polsce toczona jest w formule ligowej:

  • od edycji 1955/1956 do sezonu 1998/1999 nosiła ona miano I ligi, zwanej również Ekstraklasą (zarządzanej przez Polski Związek Hokeja na Lodzie),
  • od edycji 1999/2000 do chwili obecnej prowadzona jest ona – jako liga zawodowa – pod szyldem Ekstraligi (zarządzanej przez Polską Ligę Hokejową).

Medaliści | edytuj kod

Puchar za mistrzostwo Polski w hokeju na lodzie (Sanok, 2012) Lokalizacja miast reprezentowanych w najwyższej lidze

Tabela Medalowa | edytuj kod

Bilans klubów | edytuj kod

KTH KrynicaAZS PoznańCzarniPogońKH SanokGKS T.Dąb, Górnik / GKS K.ZagłębieAZS WarszawaPoloniaUniaCracoviaLegia WarszawaPodhale Nowy Targ Lokalizacja drużyn mistrzowskich

Przypisy | edytuj kod

  1. Skład i regulamin ligi PZHL. „Nowiny Rzeszowskie”, s. 6, Nr 52 z 5 listopada 1949. 
  2. Uroczyste zamknięcie Zimowych Mistrzostw Polski. „Nowiny Sportowe”, s. 2, Nr 9 z 27 lutego 1951. 
  3. Z powodu przygotowań reprezentacji do igrzysk olimpijskich
  4. Warunki klimatyczne uniemożliwiły przeprowadzenie rywalizacji
  5. Projektowanie utworzenia ligi
  6. Po powrocie z igrzysk olimpijskich warunki klimatyczne uniemożliwiły przeprowadzenie rywalizacji

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mistrzostwa Polski w hokeju na lodzie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy