Mistrzostwa Szkocji w piłce nożnej mężczyzn


Mistrzostwa Szkocji w piłce nożnej mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Szkocji w piłce nożnej – rozgrywki piłkarskie, prowadzone cyklicznie – corocznie lub co sezonowo (na przełomie dwóch lat kalendarzowych) – mające na celu wyłonienie najlepszej męskiej drużyny w Szkocji.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Mistrzostwa Szkocji w piłce nożnej rozgrywane są od 1890 roku. Obecnie rozgrywki odbywają się w wielopoziomowych ligach: Scottish Premiership, Scottish Championship, Scottish League One, Scottish League Two oraz niższych klasach.

9 lipca 1867 roku w Glasgow powstał pierwszy szkocki klub piłkarski Queen’s Park F.C., potem następne. Po założeniu szkockiej federacji piłkarskiej – SFA (zwaną również Scottish FA) 13 marca 1873 roku, rozpoczął się proces zorganizowania pierwszych oficjalnych Mistrzostw Szkocji w sezonie 1890/91. Scottish Football League została założona w 1890 roku jako pierwsza profesjonalna liga w szkockim futbolu. Pod koniec sezonu 1890/91 pierwsze mistrzostwo zdobyły ex aequo drużyny: Dumbarton i Rangers. W 1893 została utworzona druga liga – rozgrywki na najwyższym poziomie nazywane Scottish League First Division. W latach 1939–1946 mistrzostwa zawieszono z powodu II wojny światowej.

W sezonie 1975/76 po raz pierwszy wystartowały rozgrywki w Scottish Football League Premier Division. W sezonie 1998/99 liga zmieniła nazwę na Scottish Premier League.

Rozgrywki zawodowej Scottish Premiership zainaugurowano w sezonie 2013/14[1].

Mistrzowie i pozostali medaliści | edytuj kod

Statystyka | edytuj kod

Klasyfikacja według klubów | edytuj kod

W dotychczasowej historii Mistrzostw Szkocji na podium oficjalnie stawało w sumie 24 drużyn. Liderem klasyfikacji jest Rangers, który zdobył 55 tytułów mistrzowskich.

Stan na maj 2020.

AberdeenHeart of MidlothianHibernianDumbartonMotherwellKilmarnockDundee F.C.Dundee UnitedThird LanarkRangersCeltic F.C. Lokalizacja drużyn mistrzowskich
10 i więcej mistrzostw Szkocji

Klasyfikacja według miast | edytuj kod

Lokacje klubów: Stan na maj 2020.

Uczestnicy | edytuj kod

Jest 45 zespołów, które wzięły udział w 122 ligowych Mistrzostwach Szkocji. Rozgrywki były prowadzone od 1890/91 aż do sezonu 2018/19 włącznie. Żaden z zespołów nie był obecny w każdej edycji.

Pogrubione zespoły biorące udział w sezonie 2018/19.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Scotland – List of Final Tables – RSSSF
  2. a b Rangers i Dumbarton podzielili mistrzostwo.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mistrzostwa Szkocji w piłce nożnej mężczyzn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy