Mistrzynie wielkoszlemowych turniejów singlowych


Mistrzynie wielkoszlemowych turniejów singlowych w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lista mistrzyń turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej. Liderką zestawienia jest Australijka Margaret Smith Court, która zdobyła 24 tytuły.

Tylko trzem tenisistkom udało się wygrać wszystkie cztery turnieje w jednym roku kalendarzowym. Uczyniły to: Maureen Connolly Brinker w 1953 roku, Margaret Smith Court w 1970 oraz Steffi Graf w 1988.

Do 1924 Mistrzostwa Francji były organizowane tylko dla zawodników francuskich klubów. Począwszy od 1925 zyskały międzynarodowy charakter, stąd dopiero od tego roku wyniki są zaliczane do osiągnięć wielkoszlemowych. Turniej Australian Open w latach 1977 – 1985 był rozgrywany w grudniu, stąd dwa turnieje odbyły się w 1977 roku, a w 1986 nie został rozegrany żaden.

Spis treści

Mistrzynie rok po roku | edytuj kod

Margaret Smith Court wygrała 24 tytuły wielkoszlemowe, co jest najlepszym wynikiem w historii. Jako pierwsza w erze open wygrała w 1970 roku Klasycznego Wielkiego Szlema
Serena Williams wygrała 23 turnieje wielkoszlemowe, co jest najlepszym wynikiem w erze open Steffi Graf – zwyciężczyni 22 turniejów wielkoszlemowych i jedyna zawodniczka, która wygrała Złotego Wielkiego Szlema (1988) Helen Wills Moody – triumfatorka 19 turniejów wielkoszlemowych, pierwsza kobieta, która wygrała więcej niż 10 tytułów Chris Evert wygrała 18 turniejów wielkoszlemowych, trzeci najlepszy wynik w erze open, ex aequo z Martiną Navrátilovą Martina Navrátilová wygrała 18 turniejów wielkoszlemowych, trzeci najlepszy wynik w erze open, ex aequo z Chris Evert

Najwięcej tytułów | edytuj kod

Lista tenisistek, które odniosły co najmniej pięć zwycięstw singlowych w turniejach wielkoszlemowych. Aktywne tenisistki są pogrubione. Stan na 13.09.2020.

     Rekordowe osiągnięcia

Najwięcej tytułów w erze open | edytuj kod

Lista tenisistek, które odniosły co najmniej dwa zwycięstwa singlowe w turniejach wielkoszlemowych w erze open. Aktywne tenisistki są pogrubione. Stan na 13.09.2020.

Najdłuższa przerwa między tytułami | edytuj kod

Lista zawodniczek, które mają najdłuższą przerwę między wygranymi tytułami wielkoszlemowymi.

Najdłuższy okres ze zdobywanymi tytułami | edytuj kod

Lista zawodniczek, które grając największą liczbę lat, zdobywały tytuły wielkoszlemowe – od pierwszego do ostatniego.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mistrzynie wielkoszlemowych turniejów singlowych" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy