Mitte (okręg administracyjny Berlina)


Na mapach: 52°31′N 13°22′E/52,516667 13,366667

Mitte (okręg administracyjny Berlina) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Rathaus Mitte

Mitte – pierwszy okręg administracyjny (Bezirk) Berlina. Liczy ponad 368 112 mieszkańców. Powstał w 2001 z połączenia dwóch okręgów administracyjnych Berlina Zachodniego: Tiergarten i Wedding oraz jednego okręgu administracyjnego Berlina Wschodniego - Mitte. Siedziba administracji okręgu znajduje się w ratuszu Tiergarten.

W okręgu znajdują się: Reichstag, Bundestag, Bundesrat, Alexanderplatz, Berliner Fernsehturm, Brama Brandenburska, Plac Poczdamski, Nowa Synagoga, Unter den Linden, Wyspa Muzeów oraz większość ambasad.

Spis treści

Podział administracyjny | edytuj kod

Pierwszego stycznia 2001 roku trzy dotychczasowe dzielnice (Mitte, Tiergarten i Wedding) zostały połączone w jedną, nową – Mitte. Jest ona jedną z dwóch dzielnic (obok Friedrichshein-Kreuzberg), która powstała z części dawnego Berlina Wschodniego i Zachodniego. W języku potocznym w dalszym ciągu nazwą Mitte określa się obecną część miasta Berlin-Mitte, a nie całą połączoną dzielnicę.

Dzielnica Mitte dzieli się na sześć części:

Znaczna część dzielnicy jest stosunkowo gęsto zamieszkała. Jej przeciętna gęstość zaludnienia jest dwukrotnie większa niż w całym Berlinie. Jedyny wyjątek stanowi część dzielnicy Tiergarten, w której gęstość zaludnienia wynosi połowę tej, jaka jest w całym Berlinie. Hansaviertel jest najmniejszą częścią miasta pod względem powierzchni spośród wszystkich 96 jednostek Berlina.

Historia | edytuj kod

Spreeinsel (żółta) na planie miasta z 1688r.

Stary Berlin powstał w rozwidleniu Sprewy i tworzył się na wielu mieliznach poprzecinanych płytkimi brodami. Na najwyższej z nich, na środku Sprewy, osiedlili się pierwsi rybacy. Została nazwana Fischerinsel i jest dziś częścią Spreeinsel. Tam też utworzyła się osada targowa. Na jej głównym placu, Molkenmarkt, stał Roland z Berlina (dziś znajduje się na drugim brzegu Sprewy w Märkisches Museum).

Oba rozwidlenia Sprewy są dziś mocno przebudowane. Na północy wyspy znajduje się dziś kompleks muzeów na tak zwanej Wyspie Muzeów. Na środku znajdował się Zamek miejski w Berlinie (wysadzony i rozebrany w 1950r.). W tym samym miejscu stał Pałac Republiki, którego wyburzanie zakończono w 2009r. Na południu znajdują się budynki mieszkalne. Od wschodniego brzegu rozpościera się duży plac z wieżą telewizyjną (Berliner Fernsehturm) i Alexanderplatz. W pobliżu Fischerinsel znajduje się Czerwony Ratusz i Nikolaiviertel z najstarszym kościołem w Berlinie.

Mieszkańcy | edytuj kod

Piramida mieszkańców dzielnicy w 2010r.

30 czerwca 2016 r. dzielnicę Mitte zamieszkiwało 368 122 mieszkańców na powierzchni 39,5[1] km2. Daje to gęstość zaludnienia na poziomie 9.327 mieszkańców na kilometr kwadratowy. 31 grudnia 2012 udział obcokrajowców wynosił 28,2%, a migrantów 46,6%[2]. Obie te wartości były wtedy najwyższymi spośród wszystkich dzielnic Berlina. 30 kwietnia 2013r. stopa bezrobocia wynosiła 14,1%. 31 grudnia 2012r[3]. przeciętny wiek mieszkańca Mitte wynosił 39,1 lat.

Polityka | edytuj kod

W 2006 burmistrzem okręgu Mitte został Christian Hanke. Został wybrany z listy SPD, przy poparciu Linke i FDP jako kontrkandydat dla partii CDU i Zielonych. W wyborach w dzielnicach Berlina, poparcie dla kandydatów nie jest jednoznacznie z koalicją (inaczej, niż w wyborach do Landtagu), jednak partie próbują porozumieć się ze sobą w kwestiach programowych, by móc stworzyć większość. W latach 2011-2016 istniało porozumienie partii SPD i CDU.

Burmistrzowie dzielnicy | edytuj kod

Burmistrzami po zjednoczeniu okręgu byli:

Herb | edytuj kod

Herb dzielnicy Mitte został na nowo zaprojektowany i stworzony przez heraldyka Theodora Lorenza po zjednoczeniu dzielnic. Senat Berlina nadał go okręgowi 9 października 2001 roku.

Opis | edytuj kod

Pole tarczy herbowej podzielone jest w sposób pierzasty na sześć części w kolorach białym i srebrnym. Na niej nałożona jest tarcza sercowa przedstawiająca czarnego niedźwiedzia z czerwonymi łapami i językiem, który trzyma niebieską tarczę z prostym liliowym berłem. Nad tarczą herbową znajduje się corona muralis z trzema wieżami. Na środkowej widać herb Berlina.[4] 

Uzasadnienie | edytuj kod

Czerwony i srebrny są historycznymi kolorami Berlina. Tarcza sercowa z Niedźwiedziem Berlińskim wskazuje na to, że obecna dzielnica Mitte jest historycznym centrum Berlina. Tak samo znaczy centralne położenie tarczy sercowej na pierzaście podzielonej tarczy herbowej. Mała tarcza z berłem zastosowana była w herbie Dorotheenstadt i jest to oznaczenie władcy. Wskazuje to na historyczną rolę Berlina jako miasta rezydencji i stolicę innych niemieckich landów. Corona muralis jest elementem łączącym wszystkie herby dzielnic Berlina.

Współpraca | edytuj kod

Miejscowości partnerskie:

Dzielnica rządowa  | edytuj kod

Regierungsviertel

W okręgu Mitte znajduje się dzielnica rządowa z najważniejszymi instytucjami Rządu Federalnego Republiki Federalnej Niemiec z jego ministerstwami, Bundestagiem, Parlamentem Niemiec, jak również pomnikami, ambasadami i przedstawicielstwami innych landów niemieckich.

Architektura | edytuj kod

Zabudowa | edytuj kod

Widok na dzielnicę Mitte

Budowle sakralne | edytuj kod

Nowa Synagoga w Berlinie w Spandauer Vorstadt St.-Pauls-Kirche w części miasta Gesundbrunnen

Muzea | edytuj kod

Wyspa Muzeów i Katedra w Berlinie Neue Nationalgalerie w Tiergarten

Teatry i Opery | edytuj kod

Maxim-Gorki-Theater

Komunikacja | edytuj kod

Przez okręg przebiega linia metra U1, U2, U5, U55, U6, U8 oraz U9.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Urząd statystycznyU. Berlin-Branderburg Urząd statystycznyU., Melderechtlich registrierte Einwohner im Land Berlin, 30 czerwca 2016 .
  2. Urząd statystycznyU. Berlin-Branderburgia Urząd statystycznyU., Statistischer Bericht: Einwohnerinnen und Einwohner im Land Berlin, 31 grudnia 2012 .
  3. Arbeitslosigkeits-Atlas - Arbeitslosenzahlen in der Stadt und in den Bezirken - BERLIN1, 11 lipca 2011 [dostęp 2017-01-25] [zarchiwizowane z adresu 2011-07-11] .
  4. Die Bezirkswappen, Własne tłumaczenie, www.berlin.de, 2 grudnia 2013 [dostęp 2017-01-25]  (niem.).
Kontrola autorytatywna (borough of Berlin):
Na podstawie artykułu: "Mitte (okręg administracyjny Berlina)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy