Mitylena


Na mapach: 39°06′N 26°33′E/39,100000 26,550000

Mitylena w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mitylena, Mitylene (gr. ΜυτιλήνηMitilíni, starogr. Mytilēnē) – miasto w Grecji, na wschodnim brzegu wyspy Lesbos, w administracji zdecentralizowanej Wyspy Egejskie, w regionie Wyspy Egejskie Północne, w jednostce regionalnej Lesbos, siedziba gminy Lesbos. W 2011 roku liczyło 27 871 mieszkańców[1]. Najludniejsze miasto wyspy Lesbos. Siedziba głównego kampusu Uniwersytetu Egejskiego.

Spis treści

Starożytność | edytuj kod

W starożytności miasto eolskie, miejsce zamieszkania Safony, Alkajosa i Pittakosa. Pojawia się w jednym z najstarszych zachowanych urywków greckiej poezji ludowej:

Miel mój młynku miel, Pittak także mełł Mityleny wielki pan.

W VI wieku p.n.e. miasto było zależne od Krezusa, po jego porażce znalazło się pod panowaniem perskim. Polis uczestniczyła w powstaniu Jończyków przeciw Persom, dzieląc następnie los wielu poleis jońskich: zdobyta przez Persów, odzyskała niezależność po wojnach perskich, popadała w stopniową zależność od Aten. W czasie wojny peloponeskiej, próbując się uniezależnić, poparła Spartę, została jednak zdobyta przez Ateńczyków pod wodzą Pachesa, tracąc mury obronne, flotę i ziemie – temu epizodowi z wojny poświęcona jest część Wojny peloponeskiej [Thuc. III]. Po wojnie peloponeskiej odzyskała częściową niezależność, w kolejnych konfliktach popierała Ateny.

Mytilene była pierwszą polis demokratyczną, która powstała w Grecji.

Filozofowie: Hermarchos z Mityleny, Lesbonaks z Mityleny.

Współpraca | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Απογραφή Πληθυσμού – Κατοικιών 2011. ΜΟΝΙΜΟΣ Πληθυσμός
Kontrola autorytatywna (miasto):
Na podstawie artykułu: "Mitylena" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy