Mnichy (Rudawy Janowickie)


Na mapach: 50°49′25″N 15°58′31″E/50,823611 15,975278

Mnichy (Rudawy Janowickie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mnichy (niem. Pfaffenstein, 694 m n.p.m.) – szczyt w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickich.

Spis treści

Położenie i opis | edytuj kod

Mnichy leżą w bocznym ramieniu, odchodzącym od masywu Wielkiej Kopy ku północnemu wschodowi. Początkowo wyrasta z północno-wschodniego zbocza Wielkiej Kopy, aby następnie utworzyć wyraźny grzbiet. Kończy się on nad Wieściszowicami, ale ku północnemu wschodowi wysuwa kolejne odgałęzienie z Sowią Górką, Owczą Górą i zakończone Ostrą i Marciszówkiem nad Bobrem w Marciszowie. Na wschodnim zboczu Mnichów znajduje się skałkaPopówka”.

Budowa geologiczna | edytuj kod

Masyw Mnichów zbudowany jest ze skał metamorficznych wschodniej osłony granitu karkonoskiego oraz skał osadowych północno-zachodniego skrzydła niecki śródsudeckiej. Do pierwszej grupy należą łupki serycytowo-chlorytowo-kwarcowe, łupki kwarcowo-albitowo-chlorytowe, amfibolity i łupki amfibolitowe powstałe w dolnym paleozoiku. Najbardziej odporne na czynniki wietrzenia amfibolity tworzą grzbiet Mnichów. Do drugiej grupy należą dolnokarbońskie zlepieńce, piaskowce, piaskowce szarogłazowe i iłowce. Osady karbońskie zalegają na skałach metamorficznych na wschodnich zboczach masywu.

Roślinność | edytuj kod

Wzniesienie prawie w całości porośnięte lasami. Niższe partie wschodnich zboczy pokrywają łąki i pastwiska, częściowo również zarastające lasem.

Ochrona przyrody | edytuj kod

Masyw Mnichów znajduje się na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

Turystyka | edytuj kod

Zachodnimi zboczami biegnie szlak turystyczny:

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mnichy (Rudawy Janowickie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy