Mniszek alpejski


Mniszek alpejski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mniszek alpejski[3] (Taraxacum alpinum Schur) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych[2]. W niektórych ujęciach taksonomicznych zaliczany do gatunku zbiorowego Taraxacum sekcja Alpina. W Polsce występuje w Tatrach oraz w Karpatach Wschodnich. W Tatrach jest dość pospolity[4].

Morfologia | edytuj kod

Koszyczek
Łodyga
Dęty, wzniesiony głąbik o wysokości 5-20 cm[4].
Liście
Wyłącznie różyczkowe. Podobne do liści mniszka lekarskiego, bardzo zmienne morfologicznie, przeważnie głęboko wcinane, ale zdarzają się również niepodzielone, a tylko ząbkowane.
Kwiaty
Zebrane w pojedynczy koszyczek na szczycie głąbika. Zewnętrzne listki jego okrywy są co najmniej dwukrotnie dłuższe od listków wewnętrznych. Mają jajowaty kształt, są nieco pokryte woskiem, nie posiadają widocznego obrzeżenia i przeważnie są czarniawe (po wysuszeniu zawsze czernieją). Kwiaty żółte[4].
Owoc
Gęsto brodawkowana jasnego koloru niełupka o długości 3-4 mm z puchem lotnym. Zaopatrzona jest w dzióbek, który w dojrzałym owocu jest 1,3-2 razy dłuższy od owocu (dzióbek rośnie w trakcie dojrzewania owocu, jeszcze na krótko przed dojrzeniem nie jest dłuższy od owocu)[4].
Korzeń
Palowy, gruby[4].

Biologia i ekologia | edytuj kod

Bylina. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Roślina wiatrosiewna. Siedlisko: hale górskie, upłazy, szczeliny skalne, murawy. Występuje w górach od regla górnego po piętro alpejskie. Gatunek charakterystyczny dla rzędu (O.) Salicetalia herbaceae[5].

 Zobacz też: Rośliny tatrzańskie.

Przypisy | edytuj kod

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
  2. a b The Plant List. [dostęp 2017-01-18].
  3. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland. A checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.
  4. a b c d e Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  5. Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych. Warszawa. ISBN 83-01-14439-4.
Na podstawie artykułu: "Mniszek alpejski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy