Mołodowo


Mołodowo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Rozmieszczenie głównych stanowisk neandertalskich Mołodowa na mapie z 1910 r.

Mołodowo (ukr. Молодово) – grupa wielowarstwowych stanowisk archeologicznych znajdujących się na lessowej terasie na prawym brzegu Dniestru w pobliżu wioski Brataniwka (Братані́вка) w rejonie sokiriańskim w obwodzie czerniowieckim na Ukrainie[1].

Nazwa stanowisk pochodzi od wsi Mołodawa[2], która została zalana przez Zalew Dniestrowski i obecnie nie istnieje. Miejscowość położona była na południe od miasta Stara Uszyca, po drugiej stronie Dniestru. Od miejscowości pochodzi również nazwa rezerwatu krajobrazowego Mołodiwskij jar (Молодівський яр). Jar położony jest na północno-wschodnich obrzeżach miejscowości Brataniwka (Братані́вка).

Stanowiska obejmują sekwencję poziomów paleolitycznych i mezolitycznych obejmujących okres od 45 do 7 tys. p.n.e., w których znaleziono liczne ślady fauny oraz narzędzia kamienne[3]. Najważniejsze znaczenie mają stanowiska Mołodowo I, z warstwami mustiersko-lewaluaskimi z okresu ok. 50-40 tys. lat temu i Mołodowo V, z datowanymi na ok. 30-10 tys. lat temu warstwami graweckimi i epigraweckimi[1]. Od stanowiska Mołodowo V pochodzi nazwa kultury mołodowskiej[3].


Przypisy | edytuj kod

  1. a b Encyklopedia Historyczna Świata. T. 1. Kraków: Agencja Publicystyczno-Wydawnicza Opres, 1999, s. 499. ISBN 83-85909-48-6.
  2. Mołodawa, wś nad Dniestrem (tom z r. 1885)
  3. a b Barbara Ann Kipfer: Encyclopedic Dictionary of Archaeology. New York: Kluwer Academic/Plenum Publishers, 2000, s. 302. ISBN 0-306-46158-7.
Na podstawie artykułu: "Mołodowo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy