Mobcast Cup International Women’s Club Championship

Mobcast Cup International Women’s Club Championship w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Klubowe mistrzostwa świata w piłce nożnej kobiet (ang. International Women's Club Championship, jap. 国際女子サッカークラブ選手権) – coroczne klubowe rozgrywki piłkarskie kobiet pomiędzy najlepszymi przedstawicielami Europy, Australii, Ameryki Południowej oraz Japonii organizowane przez Japan Football Association i Nadeshiko League.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Zapoczątkowany został w 2012 roku przez Japan Football Association i Nadeshiko League jako Mobcast Cup. W rozgrywkach uczestniczyły zespoły, które reprezentowały różne kontynenty. Turniej pomiędzy tymi zespołami zawsze odbywa się na stadionach Japonii i jest sponsorowany przez Mobcast. Inauguracyjny turniej, zwany inaczej Międzynarodowe Klubowe Mistrzostwa Kobiet odbył się w Japonii w listopadzie 2012 roku przy udziale czterech zespołów: Olympique Lyon (Europa), Canberra United FC (Australia), INAC Kobe leonessa (Japonia) i NTV Beleza (zwycięzca Pucharu Japonii). Pierwszym zwycięzcą została francuska drużyna Olympique Lyon która w finale pokonała po dogrywce 2:1 klub INAC Kobe Leonessa. Przewidywano, że FIFA zatwierdzi ten turniej jako żeński odpowiednik męskich Klubowych Mistrzostw Świata[1].