Modraszek ikar


Modraszek ikar w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Modraszek ikar (Polyommatus icarus) – gatunek motyla dziennego z rodziny modraszkowatych (Lycaenidae)[1].

Spis treści

Cechy | edytuj kod

Skrzydła o rozpiętości 28 – 32 mm. Wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy. U samców wierzch skrzydeł błękitny (czasami z fioletowym odcieniem) z czarną, wąską obwódką na zewnętrznym brzegu skrzydeł. U samic skrzydła są ciemnobrunatne, często z silnym niebieskim nalotem, z rzędem pomarańczowych plamek przy zewnętrznym brzegu tylnego, a niekiedy i przedniego, skrzydła[1]. Od podobnego modraszka lazurka (Polyommatus thersites) odróżnia się obecnością dwóch plam w nasadowej części spodu przedniego skrzydła[2].

Rozmieszczenie geograficzne | edytuj kod

Gatunek pospolity, zasiedlający niemal całą Palearktykę. Występuje od Afryki północnej na południu do Przylądka Północnego na północy i od Wysp Kanaryjskich na zachodzie po wybrzeże Oceanu Spokojnego na wschodzie[1].

Środowisko | edytuj kod

Różnego rodzaju środowiska otwarte: skraje pól, łąki, polany, ugory, tereny ruderalne, wszędzie gdzie występują rośliny żywicielskie[1][2].

Biologia | edytuj kod

Jaja składane są pojedynczo na liściach, pędach lub główkach kwiatowych roślin żywicielskich. Roślinami tymi są różne gatunki z rodziny bobowatych Fabaceae – głównie koniczyny, lucerny, komonice, wilżyny[2]. Owady dorosłe pojawiają się w dwóch pokoleniach: od połowy maja do końca czerwca i od połowy lipca do końca sierpnia. W ciepłe lata czasami rozwija się trzecie pokolenie, od początku września do początku października[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e Jarosław Buszko, Janusz Masłowski, Motyle dzienne Polski, Wydawnictwo Koliber, Nowy Sącz 2008, s. 118.
  2. a b c Marcin Sielezniew, Izabela Dziekańska, Motyle dzienne, wyd. Multico, Warszawa 2010, s. 190.
Na podstawie artykułu: "Modraszek ikar" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy