Moneta okolicznościowa


Moneta okolicznościowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Awers okolicznościowej monety amerykańskiej wyemitowanej w 2017 roku Pierwsza moneta obiegowa z wizerunkiem okolicznościowym II RP

Moneta okolicznościowa – moneta upamiętniająca ważne wydarzenia, postaci i rocznice historyczne związane m.in. ze światem sztuki, kultury, nauki, przyrody i sportu[1]. W zależności od sposobu wprowadzania do obrotu, monety okolicznościowe dzielą się na[1]:

  • monety obiegowe z wizerunkiem okolicznościowym[1] (nazywane również monetami obiegowymi okolicznościowymi) – wprowadzane do obiegu po wartości nominalnej,
  • monety kolekcjonerskie – wprowadzane do obrotu po cenie wyższej niż ich nominał, najczęściej wykonane z metali szlachetnych, bite specjalnym stemplem.

W języku codziennym wśród kolekcjonerów często korzysta się z zawężonego znaczenia tego pojęcia, gdzie monety obiegowe z wizerunkiem okolicznościowym nazwa się po prostu monetami okolicznościowymi.

Z formalnego punku widzenia wszystkie te monety są prawnym środkiem płatniczym w Polsce, a ich siła nabywcza jednoznacznie określona jest nominałem umieszczonym na monecie[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Narodowy Bank Polski - Internetowy Serwis Informacyjny [dostęp 2017-05-25] .
Na podstawie artykułu: "Moneta okolicznościowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy