Money


Money w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Money – utwór brytyjskiego zespołu rockowego Pink Floyd napisany przez basistę Rogera Watersa. „Money” (z ang. pieniądze) jest szóstą z kolei piosenką na płycie The Dark Side of the Moon.

Tekst mówi o ludzkiej zachłanności i jej skutkach. Utwór utrzymany jest w klimacie jazzowo-rockowym, oprócz członków zespołu występuje tu również saksofonista, Dick Parry. Na początku utworu usłyszeć można wmiksowany dźwięk otwierania kas i darcia papieru, stworzony przez Rogera Watersa i Nicka Masona, jest najdłuższym efektem tego typu (nie uwzględniając współczesnych, cyfrowych).

W 1981 roku, na potrzeby składanki A Collection of Great Dance Songs, David Gilmour nagrał nową wersję utworu grając na wszystkich instrumentach oprócz saksofonu – w nagraniu towarzyszył mu saksofonista Dick Parry.

Kompozycja | edytuj kod

Roger Waters nagrał demo tego utworu, które znacznie różniło się od ostatecznej wersji z płyty[1].

Utwór wyróżnia się nietypowym dla muzyki rockowej metrum 7/4. Oparty jest o bluesową sekwencję akordów w tonacji h-moll. W środku utworu pojawia się solo na saksofonie, a następnie solo na gitarze, w czasie którego metrum zmienia się na 4/4[2].

Wersja koncertowa | edytuj kod

Po raz pierwszy utwór został wykonany 20 stycznia 1972, jednak z powodu problemów technicznych zostały odtworzone tylko rozpoczynające ten utwór efekty dźwiękowe[3].

„Money” jest utworem, który był najczęściej wykonywany na koncertach – 800 razy[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. Roger Waters, maj 2003.
  2. David Gilmour, luty 1993.
  3. Echoes FAQ Ver, 4.0 – 6/10, pink-floyd.org [dostęp 2017-11-25] .
  4. #PFCO Discography – Darkside of The Moon Trivia and Quotes.
Na podstawie artykułu: "Money" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy