Monika Bobako


Monika Bobako w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Monika Bobako (ur. 1973) – doktor habilitowana nauk humanistycznych, profesor na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizująca się w zagadnieniach z obszaru filozofii i antropologia polityczna i studiów kulturowych.

Jest absolwentką filozofii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2000) oraz gender studies na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie. W 2008 obroniła doktorat w Instytucie Filozofii UAM, a w 2019 uzyskała stopień doktora habilitowanego. Jest zatrudniona w Pracowni Pytań Granicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu[2].

Zajmuje się tematami dotyczącymi władzy, nierówności społecznych, peryferyjności. W swoich pracach koncentrowała się na kwestiach rasy i rasizmu, w tym islamofobii i antysemityzmu, oraz na problemach świata postkolonialnego, szczególnie społeczeństw muzułmańskich. Zajmuje się także problematyką feministyczną.

W 2012 roku za projekt badań nad islamofobią otrzymała nagrodę finałową tygodnika Polityka dla młodych naukowców w dziedzinie filozofii[3]. W 2018 roku jej książka Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej wyróżniona została nagrodą im. Jana Długosza[4] oraz nominacją do nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego[5]

Publikacje | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Kategoria NAUKI HUMANISTYCZNE, finalistka 2012 | Monika Bobako - Polityka.pl, www.polityka.pl [dostęp 2019-10-21]  (pol.).
  2. Dr hab. Monika Bobako, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2019-10-19] .
  3. Polityka - Nagrody naukowe
  4. Laureaci Nagrody im. Jana Długosza
  5. Nagroda im. Tadeusza Kotarbińskiego

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Monika Bobako" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy