Montague Rhodes James


Montague Rhodes James w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Montague Rhodes James (ur. 1 sierpnia 1862 w Goodnestone Parish (Dover), Kent, zm. 12 czerwca 1936 w Eton) – brytyjski naukowiec i pisarz, twórca opowieści niesamowitych.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Był synem pastora. Po jego narodzinach rodzina przeniosła się z Kentu do Suffolk. Uczył się w Temple Groove School, a następnie w Eton College. Studia odbył w King’s College w Cambridge[1]. Po zdobyciu dyplomu uniwersyteckiego został asystentem w Fitzwilliam Museum w Cambridge. W 1887 r. został członkiem (Fellow) King’s College, w 1889 r. dziekanem, a w latach 1913–1915 r. wicekanclerzem uniwersytetu[2]. Badał średniowieczne manuskrypty i apokryfy biblijne; jest autorem prac dotyczących średniowiecznej recepcji Apokalipsy św. Jana w sztuce[1]. W 1918 r. przeniósł się do Eton, gdzie pozostał aż do śmierci.

W 1930 r. został odznaczony Orderem Zasługi (Order of Merit).

Twórczość | edytuj kod

Karierę pisarza zaczął w 1904 r. publikując Opowieści starego antykwariusza, jednak już wiele lat wcześniej dał się poznać w kręgu przyjaciół i znajomych jako autor opowieści grozy. Wiele z nich zostało napisanych z okazji Bożego Narodzenia – autor odczytywał je w czasie świątecznych przyjęć. Pierwszym z przedstawionych w ten sposób tekstów było opowiadanie Canon Alberic's Scrapbook z 1893 r.[2]

Inspiracją Jamesa byli tacy autorzy jak Joseph Sheridan Le Fanu. Był jednym z autorów opowieści niesamowitych, którzy odnowili formułę gatunku, uwalniając ją od schematów gotyckiej opowieści grozy: umieszczał swoje narracje w bardziej realistycznych i współczesnych okolicznościach, wykorzystując elementy codziennej rzeczywistości[1]. Uważał, że dzięki odniesieniom do aktualnych realiów czytelnik będzie mógł się zidentyfikować z bohaterami i ich doznaniami, podczas gdy narracja umieszczona w czasach historycznych redukowała jego rolę do zwykłego obserwatora[3].

Za życia opublikował pięć zbiorów opowieści niesamowitych:

  • Ghost Stories of an Antiquary (1904)
  • More Ghost Stories of an Antiquary (1911)
  • A Thin Ghost and Others (1919)
  • A Warning to the Curious and Other Ghost Stories (1925)
  • Collected Ghost Stories (1931) – wybór z poprzednich zbiorów uzupełniony trzema nowymi opowiadaniami[2]

Wydania polskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c M.R. James: A Biography. W: M. R. James: Casting the Runes (Fantasy and Horror Classics). Read Books Ltd., 2013, s. 5-6.
  2. a b c David Stuart Davies: Afterword. W: M. R. James: Complete Ghost Stories. Londyn: Collectors Library, 2007, s. 584-590.
  3. M. Cox, R.A. Gilbert: Introduction. W: Michael Cox, R. A. Gilbert: The Oxford Book of Victorian Ghost Stories. Oxford University Press, 2003, s. XVII.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Montague Rhodes James" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy