Montecristo


Na mapach: 42°19′47,53″N 10°18′32,22″E/42,329870 10,308950

Montecristo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Montecristo, zwana też Monte Christo – niewielka, niezamieszkana wysepka na Morzu Tyrreńskim, położona mniej więcej w połowie drogi między Korsyką i wybrzeżem Włoch, należąca do Archipelagu Toskańskiego. Najwyższe wzgórze osiąga wysokość 645 m n.p.m., a jego stoki opadają ku morzu. Wymiary wyspy: 2,3 km N-S i ok. 2 km W-E. Obecnie znajduje się tam rezerwat przyrody. Występuje w tytule słynnej powieści Aleksandra Dumasa Hrabia Monte Christo, w której jest jednym z miejsc akcji. Przedstawiana tam jako goła skała, pełna tajemniczych grot, jednakże w rzeczywistości nie odpowiada temu literackiemu opisowi (brak na niej np. jaskiń). Sam Dumas odwiedził wyspę w 1842 roku. Pod koniec XIX wieku właścicielem wyspy został brytyjski kolekcjoner sztuki, lord George Watson-Taylor.

W ostatnich latach niezamieszkałą przez ludzi wyspę opanowały szczury. Zdaniem biologów w 2011 roku jeden szczur przypadał na metr kwadratowy liczącej 13 km kwadratowych wyspy. Dlatego władze włoskie, w obawie przed epidemią zdecydowały o zbombardowaniu wyspy 26 tonami trucizny[1]. Podobne operacje przeprowadzone już były na włoskiej wyspie Giannutri jak i na wybranych terenach Sardynii.

Przypisy | edytuj kod

  1. Island of Montecristo to be bombed with poison after rat infestation, The Daily Telegraph (ang.). [dostęp 16.01.2012].
Na podstawie artykułu: "Montecristo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy