Monterey (Kalifornia)


Na mapach: 36°36′N 121°54′W/36,600000 -121,900000

Monterey (Kalifornia) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Widok na Monterey Wybrzeże w okolicy Monterey Port w Monterey

Monterey – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w zespole miejskim Salinas-Seaside-Monterey, nad zatoką Monterey (Ocean Spokojny). Liczy około 31 tysięcy mieszkańców (2001).

Historia | edytuj kod

Miasto zostało założone w 1770 i pełniło wówczas funkcję hiszpańskiego posterunku wojskowego. W latach 1776–1846 pełniło rolę stolicy kalifornijskich posiadłości Hiszpanii i Meksyku. Prawa miejskie uzyskało w 1889. Znajdowała się tam również misja franciszkańska.

Gospodarka | edytuj kod

W mieście zlokalizowany jest port rybacki i dominuje przemysł rybny. Znajduje się tu wytwórnia serów Monterey Jack. Miejscowość ma także charakter turystyczny: kąpielisko morskie oraz baza wypadowa w górzyste tereny.

Nauka, kultura i sport | edytuj kod

W Monterey znajduje się centrum konferencyjne, którego działalność została zainaugurowana w 1977, instytut studiów międzynarodowych powstały w 1955, kolegium językowe amerykańskiego ministerstwa obrony. W pobliskim Seaside usytuowany jest kampus Uniwersytetu Stanu Kalifornia nad zatoką Monterey (California State University, Monterey Bay, potocznie Cal State Monterey Bay, skrótowiec CSUMB – drugi kampus tej uczelni położony jest w niewiele odleglejszej Marinie).

Mieściła się tu także baza wojskowa Fort Ord (obecnie Fort Ord National Monument).

W czerwcu 1967 miał tutaj miejsce pierwszy wielki festiwal muzyki rockowej i popularnej. Jest tu także oceanarium Monterey Bay Aquarium, w którym prezentowane są różne gatunki morskich zwierząt (płaszczki, rozgwiazdy, meduzy).

W okolicach miejscowości znajduje się Big Sur: liczący około 150 km pas skalistego, nieskolonizowanego wybrzeża. Nieliczni mieszkający tam ludzie żyją bez udogodnień cywilizacyjnych. Znajdują się tam liczne gorące źródła[1].

Na obrzeżach miasta mieści się, wybudowany w 1957, tor wyścigowy WeatherTech Raceway Laguna Seca.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. www.national-geographic.pl, Pico Iyer, Big Sur - dzikie wybrzeże Kalifornii

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto w Stanach Zjednoczonych):
Na podstawie artykułu: "Monterey (Kalifornia)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy