Montpellier


Na mapach: 43°36′N 3°53′E/43,600000 3,883333

Montpellier w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Place de la Comédie w Montpellier

Montpellier (oksyt. Montpelhièr) – miasto i gmina na południu Francji w odległości 10 km od wybrzeża Morza Śródziemnego, nad rzeką Lez, w regionie Oksytania, w departamencie Hérault.

Położenie geograficzne: 43°37 N, 3°52 E

Spis treści

Historia | edytuj kod

Montpellier powstało w 737 r. po połączeniu dwóch wiosek i nosiło wówczas nazwę Mons pessulanus albo Pessulus. W XI wieku rozwinęło się dzięki handlowi ze Wschodem i stało się ważnym punktem etapowym na szlaku pielgrzymkowym do Santiago de Compostela. W 1141 r. uzyskało prawa miejskie.

We wczesnym średniowieczu pobliskie miasto, Maguelone, siedziba biskupstwa, było największą osadą w tym rejonie. Napady piratów prawdopodobnie zmusiły mieszkańców do przeniesienia się w głąb lądu, na miejsce obecnego Montpellier. Miasto nie ma więc, jako jedno z niewielu francuskich miast, korzeni sięgających czasów Rzymian. Montpellier stało się własnością królów Aragonii w wyniku małżeństwa Piotra II Aragońskiego z Marią z Montpellier. Po śmierci Jakuba I Zdobywcy w 1276 r. Montpellier przypadło w udziale jego młodszemu synowi Jakubowi jako część Królestwa Majorki. W 1349 r. Jakub III z Majorki sprzedał miasto królowi Francji Filipowi VI, za 120 tys. dukatów, aby pozyskać fundusze do walki z Piotrem IV Aragońskim. W XVI wieku miasto było silnym ośrodkiem protestantyzmu.

Montpellier, miasto o tradycjach uniwersyteckich (wydział medycyny, pierwszy we Francji, założono tu w 1221 r.), w ciągu ostatnich 60 lat przekształciło się w wielki ośrodek gospodarczy. Aglomeracja rozszerza się bardzo szybko: zespoły uniwersyteckie i instytuty badawcze mieszczą się na północy; na południu skupione są zakłady przemysłowe. Na zachodzie ulokowały się dzielnice rezydencjalne. Na wschodzie nowa dzielnica Polygone jest ośrodkiem administracyjnym i handlowym (postmodernistyczne założenie urbanistyczno-architektoniczne Antigone).

Klimat | edytuj kod

Średnia dzienna temperatura najwyższa jest w lipcu (23,4 °C), natomiast najniższa w styczniu (7,1 °C). Liczba dni z opadami podobna jest przez cały rok i waha się od 2 do 6 dni w ciągu miesiąca[2].

Demografia | edytuj kod

Według danych na rok 2002 gminę zamieszkiwało 230 000 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 3 657 osób/km² (wśród 1545 gmin Langwedocji-Roussillon Montpellier plasuje się na 1. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 41.).

Zabytki | edytuj kod

Nauka | edytuj kod

Od 1160 r. działa w Montpellier wyższa szkoła prawnicza, a w 1180 r. powołano do życia uniwersytet. W latach 30. XVI wieku ukończył tu studia astrolog, lekarz powołany później na dwór Katarzyny Medycejskiej - Nostradamus (właściwie Michel de Nostre-Dame, 1503–1566), a także pisarz, lekarz i humanista François Rabelais (1484–1553).

Edukacja | edytuj kod

Sport | edytuj kod

Miasta partnerskie | edytuj kod

Osoby związane z Montpellier | edytuj kod

W Montpellier urodził się św. Roch (żył w XIV w.), patron od zarazy.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Montpellier, Languedoc-Roussillon (France) (ang.). Norwegian Meteorological Institute and Norwegian Broadcasting Corporation 2007-2015. [dostęp 9 czerwca 2016].
  2. a b Norwegian Meteorological Institute and Norwegian Broadcasting Corporation 2007-2015: Montpellier, Languedoc-Roussillon (France) (ang.). [dostęp 7 czerwca 2016].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (gmina we Francji):
Na podstawie artykułu: "Montpellier" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy