Montsalvens (zbiornik retencyjny)


Lac de Montsalvens w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Montsalvens (zbiornik retencyjny)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Położenie Lac de Montsalvens Zapora Montsalvens

Lac de Montsalvens (fr. Lac de Montsalvens) – zbiornik retencyjny w Alpach Fryburskich w Szwajcarii.

Jezioro powstało w 1921 r. po przegrodzeniu zaporą biegu rzeki Jogne poniżej Charmey, przy górnym skraju wąwozu Jogne (fr. Gorges de la Jogne). Powierzchnia jeziora wynosi 74 ha, długość 2,7 km, maksymalna objętość 12,6 miliona m³. Oprócz Jogne do jeziora uchodzą jeszcze dwa większe potoki: Motélon od południa i Javro (też: Javroz lub Javrot) od północy. Cała powierzchnia zlewiska jeziora wynosi 173 km².

Zapora Montsalvens była pierwszą zbudowaną w Europie betonową zaporą łukową o podwójnej krzywiźnie. Posadowiona na podłożu z litej skały, ma 55 m wysokości i 115 m długości w koronie. Objętość muru zapory wynosi 26 tys. m³. Po zabudowaniu w zaporze w 1998 r. czterech dodatkowych upustów, możliwość awaryjnego zrzutu wód wzrosła z 274 do 350 m³ na sekundę. Woda użytkowa jest prowadzona wykutymi w skale sztolniami do położonej 100 m niżej elektrowni wodnej w Broc, należącej do Entreprises électriques fribourgeoises (EEF). Roczna produkcja energii elektrycznej wynosi 67–70 mln kWh.

Zbiornik wodny nie jest wykorzystywany do celów rekreacyjnych (z wyjątkiem sportowego połowu ryb). Brzegi jeziora są dość strome i w znacznej części zalesione. Aby uprzystępnić je dla turystyki, w latach 1998–2001 lokalne władze wspólnie z gestorem zapory wybudowały wokół jeziora specjalną ścieżkę turystyczną długości 4,8 km. Obok oryginalnych widoków na jezioro niewątpliwą atrakcją szlaku jest długa na 60 m drewniana kładka, umożliwiająca dostęp do największego półwyspu, wcinającego się w taflę jeziora. Kładka zastąpiła pochodzącą z lat 20. XX w. kładkę stalową, pełniącą funkcję konstrukcji nośnej rurociągu z wodą pitną, biegnącego do Bulle. Nowa trasa w połączeniu z przejściem wąwozu Jogne poniżej zapory jest obecnie najliczniej uczęszczanym szlakiem turystycznym w tej okolicy.

Bibliografia | edytuj kod

  • Carte d'excursions de la Gruyère 1:50 000, edité par les Chemins de fer fribourgeois, Kümmerly & Frey, Berne, b.r. (po 1979).
Na podstawie artykułu: "Montsalvens (zbiornik retencyjny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy