Morzyczyn (województwo zachodniopomorskie)


Na mapach: 53°21′09″N 14°55′18″E/53,352500 14,921667

Morzyczyn (województwo zachodniopomorskie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Morzyczyn (dawniej niem. Moritzfelde) – wieś letniskowa w Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Kobylanka, nad jeziorem Miedwie. Wieś jest położona 3 km na wschód od Kobylanki (siedziby gminy) i 9 km na zachód od Stargardu (siedziby powiatu). Na zachód od wsi do Jeziora Miedwie uchodzi rzeka Miedwinka.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

Promenada w Morzyczynie nad Miedwiem ma około 2 kilometry. Obok niej jest skatepark, muszla koncertowa, plac zabaw i pomosty nad „bagienkiem”.

Spis treści

Transport | edytuj kod

Na północ od wsi przebiega droga krajowa nr 10. Najbliższa stacja kolejowa Miedwiecko jest oddalona o 3 km na północ.

Historia | edytuj kod

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1752, wieś powstała w okresie XVIII wiecznej kolonizacji po osuszeniu mokradeł wokół Pramiedwia. Osadnicy zostali sprowadzeni z okolic Dessau w związku z tym wsi nadano imię ku czci księcia Moritza von Anhalt-Dessau. Na przełomie XIX I XX wieku powstało tu letnisko, a po I wojnie światowej ośrodek wczasowy. W 1945 większa część zabudowy została niszczona, a urządzenia letniska całkowicie[1]. Po odbudowie powstał tu popularny ośrodek wypoczynkowy wśród mieszkańców Gminy Kobylanka i Stargardu. W II połowie XIX w. zbudowano kościół o konstrukcji kamienno-ceglanej, który został podobnie jak większość dawnej zabudowy (w tym szkoła i karczma z końca XVIII wieku), zniszczony podczas II wojny światowej.[2]

Znakowane szlaki turystyczne | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. CzesławC. Piskorski CzesławC., Pomorze Zachodnie, mały przewodnik, Warszawa: Wyd. Sport i Turystyka Warszawa, 1980, s. 190, ISBN 83-217-2292-X, OCLC 8032482 .
  2. Gmina Kobylanka, opis wsi Morzyczyn
Amfiteatr nad Miedwiem
Na podstawie artykułu: "Morzyczyn (województwo zachodniopomorskie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy