Mosna


Na mapach: 53°45′30″N 18°03′15″E/53,758333 18,054167

Mosna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mosnawieś borowiacka w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, gminie Czersk. Wieś należy do sołectwa Klaskawa[1].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Podczas okupacji niemiecka administracja nazistowska wprowadziła dla wsi niemiecką nazwę Mossen (1942-1945).

Zabytki | edytuj kod

  • Kapliczka z XIX wieku fundowana przez mieszkańców wsi około 1882 roku dla upamiętnienia zmarłych w wyniku zarazy cholery pochowanych we wsi.
  • Kapliczka na planie kwadratu, z czerwonej cegły, w okienkach figury św. Rozalii i św. Rocha.
  • Figura Matki Boskiej fundowana w 1945 roku przez mieszkańców wsi jako wotum za ocalenie mieszkańców po zakończeniu II wojny światowej wykonana przez artystę - rzeźbiarza Mieczysława Fierka z Czerska[2]
  • Zabytkowe domy:

Transport | edytuj kod

Na uboczu wsi przebiega droga lokalna z Czerska do Śliwic. Odległość do Czerska wynosi około 7 kilometrów. We wsi znajduje się przystanek autobusowy. Najbliższy kolejowy przystanek osobowy to Będźmirowice we wsi Będźmierowice, na linii kolejowej z Bąka do Laskowic Pomorskich, położony około 3 kilometrów od wsi.

Projekt ochrony zabudowy Mosny | edytuj kod

Mosna znajduje się w obszarze Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Sporządzony został projekt ochrony układu i zabudowań wsi - do zatwierdzenia przez wojewodę kujawsko-pomorskiego, (pomimo tego, że Mosna znajduje się w obszarze województwa pomorskiego).

"...wytycza się autonomiczne struktury przestrzenno-funkcjonalne tworzące ogniwa regionalnej i lokalnej sieci ekologicznej w granicach Tucholskiego Parku Krajobrazowego: Obszar przestrzenno-funkcjonalny – Jezioro Ślepe: zespół jezior: Okrągłe, Ślepe i Długie oraz kompleks łąk na południe od miejscowości Mosna, z charakterystycznie położoną na przesmyku międzyjeziornym wsią Krąg, z unikatowym i najlepiej w Parku zachowanym wiejskim zespołem drewnianej zabudowy /zagród/, z dobrze zachowanym układem i zabudową wsi Mosna, z otwarciem krajobrazowym o charakterze naturalnym na Jezioro Okrągłe - Ślepe oraz na obszar użytków zielonych; kompleks bardzo ważny dla ochrony awifauny, układów wiejskich oraz zabudowy wiejskiej..."[3]

Związani z Mosną | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Urząd Miejski w Czersku: czersk.pl - Sołtysi i Przewodniczący Zarządów Osiedli (pol.). [dostęp 18 lutego 2009].
  2. Maria Brzezińska, Bernadeta Rostankowska: czersk.pl - Kapliczki na terenie parafii Czersk (pol.). [dostęp 18 lutego 2009].
  3. Rozporządzenie w sprawie ustanowienia planu ochrony dla Tucholskiego Parku Krajobrazowego (pol.). [dostęp 18 lutego 2009]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-28)].

Bibliografia | edytuj kod

Gmina Czersk

 Zobacz więcej w artykule Czersk (gmina), w sekcji Miejscowości.
Na podstawie artykułu: "Mosna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy