Moss w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaMoss – norweskie miasto i gmina leżąca w regionie Østfold.
Moss jest 414. norweską gminą pod względem powierzchni.
Spis treści
- 1 Demografia
- 2 Edukacja
- 3 Władze gminy
- 4 Miasto
- 5 Sport
- 6 Zobacz też
- 7 Bibliografia
- 8 Linki zewnętrzne
Demografia | edytuj kod
Według danych z roku 2005 gminę zamieszkuje 28 040 osób. Gęstość zaludnienia wynosi 444,23 os./km². Pod względem zaludnienia Moss zajmuje 27. miejsce wśród norweskich gmin.
Edukacja | edytuj kod
Według danych z 1 października 2004:
- liczba szkół podstawowych (norw. grunnskolar): 14
- liczba uczniów szkół podst.: 3567
Władze gminy | edytuj kod
Według danych na rok 2011 administratorem gminy (norw. rådmann) jest Bente Hedum, natomiast burmistrzem (norw. ordfører, d. borgermester) jest Paul Erik Krogsvold.
Miasto | edytuj kod
Budynek administracyjny fabryki metalurgicznej w Moss, miejsce podpisania układu z MossMoss miasto portowe w południowej Norwegii (59°27′N 10°42′E), ok. 60 km na południowy wschód od Oslo. Część miasta i gminy (pow. 19 km² z 12 tysiącami mieszkańców) położona jest na największej wyspie fiordu Oslofjord – Jeløya, (niegdyś półwyspie, oddzielonym od lądu stałego dwudziestometrowej szerokości kanałem przekopanym w latach 1853-56); do gminy należy także m.in. wyspa Dillingøy na jeziorze Vansjø na wschód od miasta.
W Moss i okolicach zlokalizowane są fabryki, m.in. przemysłu metalurgicznego, papierniczego, szklarskiego; na Dillingøy mieści się ośrodek cywilnej służby zastępczej dla poborowych. Wśród zakładów przemysłowych mających siedzibę w Moss jest też m.in. producent specjalistycznej odzieży, przeznaczonej dla osób działających w ekstremalnie trudnych warunkach (np. wyprawy polarne, wysokogórskie, żeglarstwo oceaniczne) – "Helly-Hansen".
Pierwsze wzmianki o Moss pochodzą z okresu renesansu, a ośrodkiem administracyjnym osada stała się w 1720 roku. 14 sierpnia 1814 podpisano tutaj układ z Moss, ustanawiający unię Norwegii ze Szwecją, w związku z czym 14 sierpnia ustanowiono "dniem flagi" – świętem miasta i gminy Moss. W 1943 do gminy przyłączono samodzielną wówczas jeszcze gminę Jeløy – fragment wyspy Jeløya poza samym miastem Moss – z czterema tysiącami mieszkańców.
W mieście wydawana jest gazeta Moss Avis, która do roku 1990 drukowana była w miejscowej drukarni. Potem druk przeniesiono do pobliskiego Fredrikstad, a zbędną maszynę właściciel, norweski koncern prasowy Orkla Media przeniósł do Polski, do Wrocławia i w ten sposób wykonał w 1990 pierwszy mały krok, który zaowocował po kilku następnych latach pozycją jednego z najpoważniejszych dysponentów prasy codziennej w Polsce.
W odległości 13 km w kierunku południowo-wschodnim od miasta znajduje się Port lotniczy Moss-Rygge otwarty 8 października 2007 roku.
Sport | edytuj kod
Zobacz też | edytuj kod
Bibliografia | edytuj kod
- dane liczbowe: Statistisk sentralbyrå
- dane adresowe i dotyczące władz: Kommunenøkkelen
Linki zewnętrzne | edytuj kod
- zdjęcie satelitarne Moss; w centrum widoczny kanał oddzielający ląd stały od Jeløy
- Wersja elektroniczna Moss Avis (norw.)