Moss


Na mapach: 59°26′02,5080″N 10°39′27,7560″E/59,434030 10,657710

Moss w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mossnorweskie miasto i gmina leżąca w regionie Østfold.

Moss jest 414. norweską gminą pod względem powierzchni.

Spis treści

Demografia | edytuj kod

Według danych z roku 2005 gminę zamieszkuje 28 040 osób. Gęstość zaludnienia wynosi 444,23 os./km². Pod względem zaludnienia Moss zajmuje 27. miejsce wśród norweskich gmin.

Edukacja | edytuj kod

Według danych z 1 października 2004:

Władze gminy | edytuj kod

Według danych na rok 2011 administratorem gminy (norw. rådmann) jest Bente Hedum, natomiast burmistrzem (norw. ordfører, d. borgermester) jest Paul Erik Krogsvold.

Miasto | edytuj kod

Budynek administracyjny fabryki metalurgicznej w Moss, miejsce podpisania układu z Moss

Moss miasto portowe w południowej Norwegii (59°27′N 10°42′E), ok. 60 km na południowy wschód od Oslo. Część miasta i gminy (pow. 19 km² z 12 tysiącami mieszkańców) położona jest na największej wyspie fiordu OslofjordJeløya, (niegdyś półwyspie, oddzielonym od lądu stałego dwudziestometrowej szerokości kanałem przekopanym w latach 1853-56); do gminy należy także m.in. wyspa Dillingøy na jeziorze Vansjø na wschód od miasta.

W Moss i okolicach zlokalizowane są fabryki, m.in. przemysłu metalurgicznego, papierniczego, szklarskiego; na Dillingøy mieści się ośrodek cywilnej służby zastępczej dla poborowych. Wśród zakładów przemysłowych mających siedzibę w Moss jest też m.in. producent specjalistycznej odzieży, przeznaczonej dla osób działających w ekstremalnie trudnych warunkach (np. wyprawy polarne, wysokogórskie, żeglarstwo oceaniczne) – "Helly-Hansen".

Pierwsze wzmianki o Moss pochodzą z okresu renesansu, a ośrodkiem administracyjnym osada stała się w 1720 roku. 14 sierpnia 1814 podpisano tutaj układ z Moss, ustanawiający unię Norwegii ze Szwecją, w związku z czym 14 sierpnia ustanowiono "dniem flagi" – świętem miasta i gminy Moss. W 1943 do gminy przyłączono samodzielną wówczas jeszcze gminę Jeløy – fragment wyspy Jeløya poza samym miastem Moss – z czterema tysiącami mieszkańców.

W mieście wydawana jest gazeta Moss Avis, która do roku 1990 drukowana była w miejscowej drukarni. Potem druk przeniesiono do pobliskiego Fredrikstad, a zbędną maszynę właściciel, norweski koncern prasowy Orkla Media przeniósł do Polski, do Wrocławia i w ten sposób wykonał w 1990 pierwszy mały krok, który zaowocował po kilku następnych latach pozycją jednego z najpoważniejszych dysponentów prasy codziennej w Polsce.

W odległości 13 km w kierunku południowo-wschodnim od miasta znajduje się Port lotniczy Moss-Rygge otwarty 8 października 2007 roku.

Sport | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (Gminy Norwegii):
Na podstawie artykułu: "Moss" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy