Most Nerona


Na mapach: 41°54′03,0″N 12°27′51,7″E/41,900833 12,464361

Most Nerona w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Most Nerona (łac. Pons Neronianus, wł. Ponte Neroniano) – niezachowany do czasów współczesnych starożytny most na Tybrze w Rzymie. Znajdował się w pobliżu współczesnego mostu ponte Vittorio Emanuele II[1].

Most łączył Pole Marsowe z drugim brzegiem Tybru, w miejscu, gdzie biegła droga łącząca Janikulum ze Wzgórzem Watykańskim[1]. Być może powstał jako łącznik ze wzniesionym na Watykanie przez cesarza Nerona cyrkiem, data jego budowy pozostaje jednak nieznana i nie ma pewności, czy nazwa Pons Neronianus nie została nadana dopiero w średniowieczu[1].

Most nie odegrał żadnej roli jako przeprawa przez Tyber podczas wojen gockich toczonych w VI wieku, stąd wniosek, że został zniszczony przed tą datą. Źródła średniowieczne wzmiankują go już jako całkowitą ruinę[1]. W XVI wieku papież Juliusz II nosił się z zamiarem odbudowania mostu, do czego jednak nie doszło. Do czasów obecnych zachowały się tylko resztki filarów, widoczne przy niskim stanie wody w rzece[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e L. Richardson jr: A New Topographical Dictionary of Ancient Rome. Baltimore: The Johns Hopkins University Press, 1992, s. 298. ISBN 0-8018-4300-6.
Na podstawie artykułu: "Most Nerona" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy