Most do Terabithii


Most do Terabithii w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Most do Terabithii (ang. Bridge to Terabithia) – amerykański film przygodowy z 2007 roku w reżyserii Gábora Csupó.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Film nakręcony na podstawie powieści Katherine Paterson opowiada historię przyjaźni dwójki dzieci – Jessa i Leslie. Jess Aarons to chłopiec z biednej rodziny, który ma dwie pasje – rysowanie i bieganie. Właśnie ta druga pasja skłania go do udziału w szkolnym wyścigu. Konkurs wygrywa jednak nowa i niezbyt lubiana uczennica – Leslie Burke. Pomimo przegranej Jess zaprzyjaźnia się z Leslie, która postanawia odnaleźć dla nich miejsce z dala od problemów i dokuczających im w szkole dzieciaków. Odkrywają w lesie magiczną krainę, którą nazywają Terabithią. Są jej władcami, a dostają się do niej za pomocą liny przywiązanej do drzewa nad strumieniem. Odnawiają tam stary domek na drzewie i spędzają w nim każdą wolną chwilę. Czeka na nich wiele wspaniałych niespodzianek – polowania na gigantyczne i, jak się okazuje, miłe trolle, walki z groźnymi wiewiórami i ucieczki przed niebezpiecznymi włochatymi sępami, które są odzwierciedleniem ich szkolnych wrogów. Wspaniała zabawa i cudowna przyjaźń zostają nagle przerwane tragicznym wydarzeniem, które zmienia jednego z głównych bohaterów na zawsze.

Obsada | edytuj kod

Wersja polska | edytuj kod

Opracowanie wersji polskiej: na zlecenie Monolith FilmsStart International Polska
Reżyseria: Elżbieta Kopocińska-Bednarek
Dialogi polskie: Anna Niedźwiecka
Dźwięk i montaż: Janusz Tokarzewski
Kierownik produkcji: Elżbieta Araszkiewicz
W wersji polskiej udział wzięli:

oraz

i inni

Bohaterowie | edytuj kod

Postacie fikcyjne książki i filmu „Most do Terabithii”:

  • Leslie Burke – najlepsza przyjaciółka Jessego Aaronsa. Jest mądrą i inteligentną uczennicą. Charakteryzuje się odwagą i wielką wyobraźnią. Na początku książki i filmu (jako nowa uczennica) pokonuje Jessego w szkolnych biegach. Razem z Jessem zostają najlepszymi przyjaciółmi. W lesie znajdują linę, dzięki której można się przedostać do ich krainy „Terabithii”. Ginie pod koniec filmu i książki w wieku 10 lat, kiedy leci na linie która się zrywa, aby dostać się do Terabithii. Dziewczynka tonie w rzece. Odtwórczynią tej roli jest AnnaSophia Robb.
  • Jesse Aarons – chłopiec pochodzący z biednego domu. Niezbyt lubiany w szkole. Jego najlepszą przyjaciółką jest Leslie Burke, którą poznał na szkolnych zawodach w biegach. Choć na początku nie lubił jej za to, że z nią przegrał, po jakimś czasie zostali najlepszymi przyjaciółmi. Kiedy jego najlepsza, jak i jedyna przyjaciółka umiera, próbuje pogodzić się z jej śmiercią. Później buduje most do „Terabithii”. Potajemnie kochał się w pannie Edmunds, swojej nauczycielce od muzyki. Jessego zagrał Josh Hutcherson.
  • Janice Avery – budzi postrach w szkole. Żąda od dzieci pieniędzy za skorzystanie z toalety, zabiera im cukierki. Chodzi do 8 klasy. Po jakimś czasie przekonuje się, jak to jest być pokrzywdzonym. W tym czasie pomaga jej Leslie Burke, dzięki czemu Janice zmienia swoje nastawienie do ludzi.
  • Maybelle Aarons – młodsza siostra Jessa, ma sześć lat. Bardzo kocha swojego brata, chociaż często mu psoci. Lubi robić to co on i strasznie się dąsa, jak on ją od siebie odsuwa. Nieco rozpieszczana przez ojca. Jest słodka i sympatyczna. Po śmierci Leslie została królową Terabithi. Maybelle zagrała Bailee Madison.
  • Julia Edmunds – nauczycielka muzyki w szkole Jessa i Leslie, młoda i bardzo sympatyczna kobieta, bardzo lubi dzieci. Na jej lekcjach zawsze panuje hałas i gwar. Panna Edmunds świetnie gra na gitarze i pianinie. Pasjonuje się historią naturalną i sztuką. Jako jedyna nauczycielka docenia talent Jessa. Zabiera go ze sobą do muzeum sztuki w Waszyngtonie. Zawsze optymistyczna, również posmutniała po śmierci Leslie. Jess potajemnie się w niej podkochuje.
  • Pan Aarons – ojciec Jessa i jego sióstr, człowiek zapracowany, niemający czasu dla syna, właściwie to unika go, rozmawia z nim bardzo rzadko, nie umie okazać mu miłości, co Jessa bardzo boli. Ma sklep z narzędziami, a także szklarnię. Nie wierzy w talent syna do rysowania, uważa, że to strata czasu. W rzeczywistości bardzo kocha syna, co wydaje się, kiedy Jess zrozpaczony po śmierci Leslie wybiega z domu do lasu i znajduje go ojciec, który nie tylko, że się na niego nie gniewa, ale również pociesza go bardzo mądrymi słowami.
  • Bill i Judy Burkowie – rodzice Leslie, są całkowitym przeciwieństwem Aaronsów. Siedzą stale w domu, są pisarzami, piszą powieści i mają bogatą wyobraźnię. Mili i sympatyczni ludzie, bardzo kochają swoją córkę. Od razu też polubili Jessa. Mają bardzo dobre kontakty ze swoją córką. Nie mieli w domu telewizora, gdyż uważali, że telewizja ogłupia ludzi. Tworzyli szczęśliwą rodzinę. Bardzo przeżyli śmierć córki. Po jej kremacji przenieśli się do Pensylwanii.
  • Ellie i Brenda Aarons – starsze siostry Jessa, nastolatki, dziewczyny bardzo niemiłe i niesympatyczne, niemal wiecznie się ze sobą kłócą albo dokuczają Jessowi. To, co ich brat czuje w ogóle je nie obchodzi. Interesują je tylko szminki, kosmetyki i modne stroje.
  • Pani Myers – nauczycielka w szkole Jessa i Leslie, osoba w średnim wieku, niezbyt sympatyczna, surowa i stanowcza, ale też sprawiedliwa. Polubiła Leslie, ale niezbyt lubiła Jessa. Ceniła sobie dyscyplinę, potrafiła zachować porządek w klasie.

Przypisy | edytuj kod

  1. Release dates for Most do Terabithii (ang.). Internet Movie Database (IMDb). [dostęp 2011-06-07].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Most do Terabithii" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy