Mosta


Na mapach: 35°54′N 14°26′E/35,900000 14,433333

Mosta w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mosta – jedna z jednostek administracyjnych na Malcie. Mieszka tutaj 20 241 mieszkańców[3]. Położona jest w środkowej części wyspy Malty.

Na obrzeżach znajduje się Malta Aviation Museum (Maltańskie Muzeum Lotnictwa). Znajduje się tu również Cumbo Tower (Wieża Cumbo), farma Marquis Mallia Tabone[4] oraz Fort Mosta. Znajduje się tu także Mosta Technopark[5]. Przez miejscowość przechodzi Victoria Lines.

Spis treści

Kościoły | edytuj kod

W Mosta znajduje się kościół-rotunda pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, ufundowany przez mieszkańców, którzy także fizycznie pracowali przy budowie. Świątynia wzniesiona w latach 1833–1860 ma neoklasycystyczny portal wzorowany na rzymskim Panteonie. Potężna kopuła – czwarta co do wielkości w Europie, po bazylice św. Piotra, katedrze św. Pawła w Londynie i kościele farnym na Gozo – ma zewnętrzną średnicę 54 m i wysokość ponad 60 m. Obiekt zbudowano z wapienia prawie bez zaprawy murarskiej.

W zakrystii leży replika niemieckiej bomby, która 9 kwietnia 1942 roku w czasie ataków lotniczych podczas oblężenia Malty przebiła kopułę. Nie eksplodowała jednak i nie zraniła nikogo z wiernych, co uznawane jest za cud.

Znajdują się tu również inne budynki sakralne np. St. Andrew Church, kościółek Bidnija, Speranza Chapel (kaplica Speranza), St. Leonard chapel (kaplica St. Leonarda) Il-Kappella ta’ San Pawl Eremita.

Katakumby i dolmeny | edytuj kod

W Mosta znajdują się Katakumby Ta' Bista i Dolmeny Wied Filep

Ulice | edytuj kod

Constitution Street (Triq il-Kostituzzjoni) w centrum

Constitution Street (malt. Triq il-Kostituzzjoni) to jedna z głównych ulic w Mosta, ma długość około 1 km i przechodzi przez centrum miejscowości. Rozpoczyna się przy rondzie w okolicy St. Andrew Church a kończy przy rondzie obok Rotundy. Innymi ważniejszymi ulicami są: Eucharistic Congress Street (malt. Triq Il-Kungress Ewkaristiku), Independence Avenue (malt. Vjal L-Indipendenza) czy Triq Il-Kbira.

Edukacja | edytuj kod

W miejscowości znajduje się MCAST Art & Design Institute (Instytut Sztuki i Wzornictwa MCAST), Maria Regina College oraz inne placówki edukacyjne.

Sport | edytuj kod

W Mosta działa drużyna piłkarska Mosta FC grająca w Maltese Premier League.

Handel | edytuj kod

W miejscowości znajduje się duże centrum handlowe PAMA Shopping Village[6], supermatket Ta' Natu Super Market i szereg mniejszych sklepów.

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. ISO 3166-2 Newsletter - Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, 2007
  2. Localities of Malta - statoids.com
  3. a b Estimated Population by Locality – 31st March, 2014 – Malta Government, 2013.
  4. Mosta - malta.com
  5. Mosta Technopark Tenants Association - technopark.org.mt
  6. PAMA Shopping Village – PG plc
Kontrola autorytatywna (Podział administracyjny Malty):
Na podstawie artykułu: "Mosta" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy