Moszczaniec (potok górski)


Moszczaniec (potok) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Moszczaniec (potok górski)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Moszczaniec – potok w Beskidzie Niskim, w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Komańcza, lewobrzeżny dopływ Wisłoka. Długość ok. 9 km. Według wykazu GUGiK dolny bieg nosi nazwę Surowica[1]. Przez miejscową ludność nazywany był Jasełko, co miało związek z jego czystą, jasną wodą[2].

Źródła na wysokości ok. 650 m n.p.m. na stokach wzgórz leżących na południe od miejscowości Moszczaniec, a ograniczających od wschodu dolinę górnego biegu Jasiołki. Płynie po zachodniej stronie pasma Kiczery. Spływa generalnie w kierunku północnym, poniżej Moszczańca w kierunku północno-zachodnim, a następnie północno-wschodnim, po czym w Surowicy, na wysokości ok. 425 m n.p.m., uchodzi do Wisłoka.

Spis treści

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Hydronimy. Wykaz wód płynących
  2. Krukar Wojciech: Przyczynek nazewniczy do historii osadnictwa dorzecza górnego Sanu, w: [1]

Bibliografia | edytuj kod

  • Beskid Niski. Mapa turystyczna 1:50 000, wyd. Compass, Kraków 2004, ​ISBN 83-89165-54-6​;
  • Krukar Wojciech, Kryciński Stanisław, Luboński Paweł, Olszański Tadeusz A. i in.: Beskid Niski. Przewodnik, wyd. II poprawione i aktualizowane, Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków 2002, ​ISBN 83-85557-98-9​;
  • Krygowski Władysław: Beskid Niski, Pogórze Ciężkowickie (część wschodnia) i Pogórze Strzyżowsko-Dynowskie (część zachodnia), wyd. II poprawione i uzupełnione, wyd. Sport i Turystyka, Warszawa 1977.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Moszczaniec (potok górski)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy